Avancerede trusler er et stigende problem

En spørgeundersøgelse peger på, at it-sikkerhedschefer oplever flere avancerede trusler, mens kun få har den nødvendige support og teknologi til at håndtere dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste organisationer har været mål for en avanceret trussel, konkluderer en ny spørgeundersøgelse, der er udført af Ponemon Institute og sponsoreret af NetWitness.

Spørgeundersøgelsen har modtaget svar fra 591 it-chefer og it-sikkerheds-professionelle og viser, at 83 procent af respondenterne mener, at deres organisation har været mål for en avanceret trussel, mens 71 procent fortæller om en stigning i avancerede trusler i løbet af de sidste 12 måneder. 70 procent af respondenterne mener, at de avancerede trusler indvarsler et nyt, farligere trusselslandskab.

Forfatterne af spørgeundersøgelsen bemærker, at selvom definitionen af, hvad der udgør en avanceret trussel, stadig varierer i branchen, så arbejder spørgeundersøgelsen med den stipulative definition, at en avanceret trussel er en metodologi, der bruges til at omgå en organisations nuværende tekniske og proceduremæssige modforanstaltninger, og som anvender en række angrebsteknikker frem for kun en enkelt teknik.

"Langt størstedelen af truslerne repræsenteres af ukendte 0-dagsangreb, men der er i stigende grad mange tilfælde, hvor kendte angreb bliver lavet om for at forlænge deres brugbarhed," skriver forfatterne i en opsummering af konklusionerne.

Går efter følsomme data

Flertallet af respondenterne svarer, at avancerede exploits og malware med succes har undgået deres antivirus- og intrusion detection-systemer. Udover besværligheder med at forhindre avancerede trusler svarer 46 procent, at det tager en måned eller derover at opdage en avanceret trussel i deres organisation.

Følsomme proprietære data såsom kildekode, ikke-finansielle fortrolige forretningsinformationer samt finansielle informationer udgør målet for mindst halvdelen af respondenternes iagttagede angreb. Andre 48 procent svarer, at målet for angreb er ting som kunde- eller forbrugerdata og oplysninger om medarbejdere.

"Der findes politikker og procedurer, men supporten og teknologien synes at være utilstrækkelig til at imødegå problemet," opsummerer Ponemon.

"58 procent af respondenterne mener, at de har procedurerne og politikkerne på plads til at forsvare sig mod avancerede trusler. Men kun omkring en tredjedel svarer dog, at deres sikkerhedsteknologier er tilstrækkelige, og kun 26 procent svarer, at deres sikkerhedspersonale er tilstrækkeligt til at håndtere de avancerede trusler."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S