Pirate Bay skal ikke spærres i Holland

En hollandsk dommer har afgjort, at teleselskaberne ikke skal spærre afgangen til The Pirate Bay. Dermed går afgørelsen stik imod dansk retssag om det omdiskuterede fildelingssite.

Artikel top billede

Sådan møder danske internetbrugere The Pirate Bay på nettet. Hollænderne slipper for skiltet, har retten afgjort.

En hollandsk domstol i Haag har afvist at tvinge teleselskabet Ziggo til at spærre kundernes adgang til fildelingssiden The Pirate Bay.

Dermed går den hollandske afgørelse stik imod den danske afgørelse, hvor Højesteret i maj måned stadfæstede afgørelsen om at danske teleoperatører skal spærre kundernes adgang til den svenske fildelingsside.

Ikke alle kunder er pirater

Dommeren gjorde i den hollandske sag mellem antipiratorganisationen Brein og teleselskabet Ziggo gældende, at den påståede krænkelse af ophavsrettighederne ikke nødvendigvis gælder alle kunder hos Ziggo, hvorfor det er uhensigtsmæssigt at spærre adgangen til The Pirate Bay.

"En så vidtrækkende afgørelse vil, baseret på rettens foreløbige mening, ganske enkelt ikke blive pålagt," sagde retten i en kendelse.

Ifølge internetmediet Slyck.com sagde retten, at BREIN ville kunne kræve fogedretsforbud, med at organisatinoen bør starte med tiltag som er mindre vidtrækkende, og derfor bør starte med at lægge sag an mod individuelle internetkunder.

At den hollandske rettighedsorganisation taber sejren er et tilbageslag i kampen mod pirateri, hvor organisationen ellers har vundet en stribe sejre.

Blandt andet vandt Brein sidste år en sag, hvor adgangen til ulovlige torrent-filer hos The Pirate Bay blev forbudt for alle hollandske internetbrugere. Denne afgørelse var dog mildere end et tidligere generelt forbud mod Pirate Bay fra juli 2009.

Vægter ytringsfrihed højere end ophavsret

Hos den danske telebranches interesseorganisation Telekommunikationsindustrien ser næstformand Jens Ottosen-Støtt den hollandske afgørelse som et udtryk for at den hollandske dommer anlægger et noget strengere syn på proportionaliteten end den danske dommer.

Netop proportionalitetsprincippet har været det store stridspunkt i den danske retssag mellem de danske rettighedsorganisationer og teleselskaberne i sagen om spærringen af The Pirate Bay.

"Den danske proportionalitetsbedømmelse går ikke på beskyttelse af ytringsfrihed eller kommunikation. Det er dette som er den store forskel," siger Jens Ottosen-Støtt, der også er juridisk chef hos Telia i Danmark.

"Det viser vel, at den danske holdning er temmelig enestående, og at man andre steder tillægger adgangen til at ytre sig og kommunikere langt større betydning end man gør i Danmark," siger Jens Ottosen-Støtt.

Fundamentalistisk attitude

Han mener, at forskellen på den hollandske og danske afgørelse om The Pirate Bay viser, at danske politikere har taget en noget mere restriktiv og fundamentalistisk indstilling, i forhold til at beskytte ejendomsrettigheder end til at beskytte retten til at kommunikere og udveksle meninger frit med andre mennesker.

Hos Antipiratgruppen i Danmark siger Mads Jørgensen, at man vil vente med at kommentere den hollanske afgørelse til man har gennemlæst domsudskriftet.

Broget forløb

Den hollanske retsag mellem rettighedshaverne og The Pirate Bay har - lige som den danske - været farverig.

Således indgik der både lækkede forfalskede papirer på Wikileaks og en anmeldelse af BREINs direktør for bedrageri i sagen.

Også i Sverige omfatede hovedretssagen mod de fire stiftere en række pudsigheder. Flere gange blev udpegede dommere eksempelvis undersøgt i forhold til mulig inhabilitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics