Apps afgør om Windows Phone 7 er et flop eller ej


Publiceret d. 12. oktober 2010 kl. 15.20 | Antal kommentarer (100)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også: Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

ComputerViews:
Microsofts længe ventede styresystem til smartphones, Windows Phone 7 - som netop er blevet lanceret - kan meget vel være Microsofts sidste chance i kampen om at blive en relevant spiller på det vildt voksende marked for smartphones.
 
Microsoft har arbejdet på det nye system i et par år og har forsøgt at tænke nye tanker, nyt design og en helt ny opbygning, som skal differentiere Windows Phone 7 fra de ret identiske rivaler fra Google og Apple. 
 
Meget tyder dog på, at det er en helt anden ting, der kan blive afgørende for det nye styresystems succes - nemlig mængden og kvaliteten af apps skabt af eksterne udviklere.
 
Udviklere skal motiveres
Ingen er længere i tvivl om, at en stor del af iPhonens store succes i dag skyldes den meget omfattende App Store, der er proppet med mange tusinder prisbillige apps udviklet af tredjeparts-udviklere, der hver især øjner en chance for at få et hit og tjene mange penge.
 
Ideen med at invitere eksterne udviklere indenfor har klare fordele for system-producenten: Dels vil det aldeles umuligt for et selskabs udviklingsafdeling at få så mange ideer (og kunne producere det samme) som mange tusinder eksterne udviklere, dels er det muligt at tilrette de enkelte apps til lokale forhold.
 
Ideen har Microsoft selv i mange år med stor succes bygget sit partnerøkosystem op omkring, så tanken er langt fra fremmed for det store Seattle-selskab.
 
At apps'ene er vitale understreges af, at trængte Nokias manglende succes på smartphone-markedet sammenkædes direkte med Nokias pendant til Apples App Store: Ovi Store.
 
Ovi Store indeholder i dag omkring 13.000 applikationer, mens Apples App Store indeholder 250.000 applikationer. Der er med andre ord langt mere at komme efter på hylderne i Apples butik.

Fordelen for Microsoft er, at selskabet i dag har et meget stort, udviklingsorienteret og forretningsorienteret partnerøkosystem, der rummer enorme ressourcer, hvis først det kan tændes på apps-tanken.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Tankevækkende
95 indlæg

Der kommer masser af app's
3 indlæg

Meget uenig
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Med disse apps får du at se, hvad den supersprøde grafik i Apples nye tablet dur til.
16. maj 2012 kl. 16.02 | læs »

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.
14. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.
15. maj 2012 kl. 16.06 | (2) | læs »

Om få år skal du have oprettet en digital postkasse for at modtage breve fra din kommune og andre myndigheder. Læs her, hvad du kan forvente.
15. maj 2012 kl. 12.59 | (7) | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvordan en verden, der er 100 procent weborienteret, er ideel...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Årets CIO 2012: TDC's it-direktør har skåret markant i it-driftsudgifterne ved at følge en bestemt strategi.

Få meget mere ud af LinkedIn med disse tricks.

Er din Mac gammel og sløv, eller vil du gerne give din nye Mac et ekstra turbo-boost, så følg disse råd.

Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.