Indhold
REDMOND, USA (IDG News Service)/ 28. januar 1999: Microsofts ide med at blande Internet Explorer med Windows var for at hjælpe forbrugerne, ikke at trænge hverken Netscape eller andre konkurrenter ud af markedet, hævder en Microsoft-leder i sin skriftlige vidneerklæring.
Senior vicepræsident Jim Allchin, der er ansvarlig for udviklingen af Windows, betegner i sit skriftlige vidneudsagn integrering, som: "softwareudviklingens hellige gral". Allchins udsagn blev frigivet onsdag.
Allchin er den næste til at vidne for softwaregiganten i den amerikanske regerings monopolsag, efter Paul Maritz, vicepræsident for platforme og applikationer, der er blevet afhørt ugen igennem.
- Microsofts vision om at gøre Windows til et godt sted for kunder at komme gennem til Internet går længere tilbage end dannelsen af Netscape i 1994, skriver han.
- Vores udvklingsarbejde på at lave weblignende navigation i Windows har ikke bare skabt konkurrence fra Netscape, men også et ønske om at gøre Windows nemmere at bruge.
- Vi mener, at den tætte integration af Internet Explorer-teknologier i Windows gavner kunderne, udviklere og computerproducenter på måder, som simpelthen ikke ville kunne opnås gennem produkter fra tredjeparter, erklærer Allchin.
Microsft lægger i øvrigt selskabets vidneudsagn op på Internet, på adressen
http://www.microsoft.com/presspass/trial/mswitness/
Justitsministeriet har sin egen anti-trust side på http://www.usdoj.gov/atr/cases/ms_index.htm