Statens IT: Alle vores ministerier blev ramt af skybrud


Publiceret d. 8. juli 2011 kl. 14.03 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
It-driften hos alle de otte minister i Danmark, som Statens IT håndterer, har i større eller mindre grad været påvirket af lørdagens skybrud, som sendte op til 150 millimeter regn ned over hovedstadsområdet.
 
Det fortæller Lone Strøm, som er direktør for Statens IT, der håndterer infrastruktur og it for en lang række af de danske myndigheder.  
 
"Når der er skybrud rundt om i København, og vores kunder har ting og sager stående i kældre og stueetager, så bliver vi også berørt," siger Lone Strøm. 
 
Aktiverede beredskabplan
Hun fortæller, at omfanget af følgerne efter skybruddet søndag stod klart for Statens IT, som derfor aktiverede beredskabsplanen og etablerede en task force.
 
Siden har mellem omkring 30 medarbejdere hos Statens IT brugt ekstra timer på at få alle systemerne hos ministerier og styrelser op at køre igen. 
 
"Vi har ikke haft nedbrud i serverrum på grund af vand. De fleste af de serverrum, vi har overtaget, er ikke placeret i kældre," siger Lone Strøm.
 
Det betyder dog ikke, at serverrummene helt har undgået nærkontakt med vand fra skybruddet. Men heldigvis har udstyret være hævet, så vand på gulvet ikke har gjort skade.    
 
Vand stoppede netværk
Mens servere er gået fri er det typisk switche og andet netværksudstyr til fordeling af datatrafikken mellem de mange bygninger og afdelinger hos de statslige kunder, som har været ramt af oversvømmelserne.
 
Eksempelvis var Klima- og Energiministeriet ifølge Lone Strøm ramt af oversvømmelse i en kælder med switche, hvilket stoppede netværkstrafikken i en af ministeriets bygninger, fordi strømmen slog fra på grund af vandet.
 
Her blev løsningen, at medarbejderne uden netværksforbindelser fra mandag arbejdede i andre bygninger, mens vandet blev pumpet ud, el-installationer efterset og netværksudstyret tørret.  

Switche overlevede timer under vand 
Og faktisk var der efterfølgende en del af udstyret som overlevede mange timer under vandet, fortæller Lone Strøm.
 
"Det har der været masser af eksempler på. Der var nogle af switchene som fungerede, mens andre ikke gjorde," siger Lone Strøm, der ikke vil fremhæve særlige fabrikaters evne til at modstå vand.
 
Det meste af netværksudstyret hos Statens IT kan ifølge Lone Strøm overvåges centralt, hvilket gjorde det muligt at se, om der var liv i forbindelserne på apparaterne efter den ublide medfart. Og i en del tilfælde rapporterede switchene med en grøn farve i oversigtsplanen, at de var oppe igen.
 
Direktøren fortæller, at hun endnu ikke har noget overblik over hvor stor en del af udstyret Statens IT har skiftet ud med nyt.
 
"Skybruddets omfang taget i betragtning, så er det forbavsende lidt der er gået til," siger Lone Strøm.  




Kommentarer - Debatoversigt


Ja de er nogle fjolser...
1 indlæg

ALT skal absolut placeret i København centrum, hvor ufatteligt dumt er det.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

En kunde aner ikke, hvordan han er stillet efter Skyline-konkursen, hvor op imod halvanden milliard kroner lader til at være gået tabt.
22. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Et storstilet sms-fupnummer hærger i en stribe lande - heriblandt i Danmark.
21. maj 2012 kl. 11.29 | læs »

Allerede på første handelsdag på børsen tabte Facebook 67 milliarder kroner i samlet markedsværdi. Det er der en særlig grund til.
22. maj 2012 kl. 08.31 | læs »

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.
21. maj 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.