Araneum tæt på kollaps


Publiceret d. 10. juli 2002 kl. 10.43


Annonce:
 
ANNONCE:
Webhuset Araneum kæmper for at rejse ny kapital til den fortsatte drift. Det netop offentliggjorte årsregnskab for 2001 viser en negativ egenkapital på 12,7 millioner kroner, og der er ingen dækning for det beløb.

Af årsberetningen fremgår det, at den fortsatte drift i selskabet er betinget af tilførsel af ny kapital og afvikling af et alt for dyrt lejemål på Holmen. Revisorerne har derfor taget en række forbehold i regnskabet for selskabets videre overlevelse.

"Vore revisionshandlinger har ikke givet os et grundlag for at bekræfte forudsætningen om fortsat drift, som vi derfor tager forbehold for," hedder det blandt andet i revisorpåtegningen.

Revisorerne gør endvidere opmærksom på, at der er skyldig moms til det offentlige, som ledelsen kan gøres ansvarlig for.

Direktør: - Tæt på aftale
Araneum tabte sidste år 4,5 millioner kroner på den primære drift ved en samlet omsætning på 48,5 millioner kroner.
Araneum A/S Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Omsætning 48,5 51,7
Resultat af primær drift (EBIT)-4,5-1,6
Resultat før skat -11,0-4,5
Resultat-11,0-4,0
Egenkapital-12,8-1,8
Antal ansatte7775


Det er bestemt ikke et af de største tab blandt de danske web-konsulenthuse, men i modsætning til både Icon Medialab og Cell Network - der har fået tilført henholdsvis 40 og 17 millioner kroner sidste år fra moderselskaberne - så er der ingen rige onkler, som kan dække underskuddet og sikre den fortsatte drift.

Det håber Araneum dog at lave om på. I 2002 er der indledt forhandlinger om et strategisk samarbejde med andre i samme branche, som skal være med til at løse den anstrengte økonomi, fremgår det af årsberetningen.

Administrerende direktør Jesper Drustrup vil endnu ikke løfte sløret for de forhandlinger, men siger til Computerworld Online, at man er tæt på en aftale.

- Jeg er bundet af diverse fortrolighedserklæringer, og det vil derfor være meget forkert af mig at udtale mig nu. Men jeg kan sige, at vi stort set har aftaler på plads, som løser de forbehold, der er taget i regnskabet. Vi forventer at kunne offentliggøre den om kort tid, siger han.

Kort tid er i den sammenhæng et par måneder, oplyser direktøren.

Lejemål tynger
En fortsat drift forudsætter dog ikke kun flere penge. Også et alt for dyrt lejemål på Fabriksmestervej på Holmen i København skal genforhandles. Midt i 2000 tegnede Araneum sig for det årlige lejemål på 5,2 millioner kroner med en uopsigelig kontrakt frem til august 2011.

Lejemålet blev indgået for "at sikre selskabet den nødvendige kontorfaciliteter til den på daværende tidspunkt forventede markante vækst", som det hedder i årsberetningen. Alene i regnskabet for 2001 gav lejemålet en nettobelastning på 5,6 millioner kroner.

Araneum har forsøgt at fremleje de overflødige kvadratmeter. Bestyrelsesmedlem og medstifter af Araneum Martin von Haller Grønbæks eget advokatfirma og Foreningen for Dansk Intenet Handel (FDIH) har i dag samme adresse som Araneum.

Der står dog fortsat for mange kvadratmeter ledige, og Areneum har derfor indledt forhandlinger med udlejer om en ændring af uopsigeligheden på lejemålet.

Disse forhandlinger har ifølge Jesper Drustrup efter aflæggelsen af årsregnskabet ført til en aftale, som han dog ikke på nuværende tidspunkt uddyber.

Tro på fremtiden
Det netop offentliggjorte årsregnskab er også tynget af samlede nedskrivninger af kapitalandele på 4,6 millioner kroner.

Det er en investering på 4,1 millioner kroner i engelske Tripledash, der nedskrevet til 0 kroner, efter selskabet er taget under konkursbehandling, og nedskrivning af godt en halv million kroner som følge af konkursbehandlingen af Areneum Consulting, der blev stiftet som et 70 procent ejet datterselskab 1. juni 2000.

Det beskedne underskud på den primære drift og de mange ekstraomkostninger, betyder dog, at ledelse og bestyrelse - trods den manglende likviditet - fortsat har tiltro til selve forretningen i 2002.

- Jeg tror, vi har fulgt stort set den udvikling, hele branchen har oplevet. Vi havde et godt første kvartal, et lidt mere mat andet kvartal, og nu står vi og venter for at se, hvad der sker i tredje kvartal, siger Jesper Drustrup.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Dybest set rager det ikke andre mennesker på min arbejdsplads, hvordan jeg er som personligheds-profiltype-farveenneagram-stjernetegn.
22. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Et storstilet sms-fupnummer hærger i en stribe lande - heriblandt i Danmark.
21. maj 2012 kl. 11.29 | læs »

Smartphones af mærkerne HTC One X og Evo 4G LTE ligger foreløbig og samler støv hos de amerikanske toldere.
22. maj 2012 kl. 09.31 | læs »

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.
21. maj 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.