Qwest-top tjente kassen på talfusk

En række af teleselskabet Qwests topchefer tjente milliarder på at sælge Qwest-aktier samtidig med at de i flere år afleverede kunstigt oppustede regnskaber, hvor selskabets resultater blev pyntet med flere milliarder kroner.

Med oppustede regnskaber i hånden tjente en række prominente medlemmer af ledelsen af det amerikanske teleselskab Qwest næsten fire milliarder kroner på at sælge Qwest-aktier fra 1999 til 2001.

Qwest krøb i går mandag til korset og erkendte, at selskabet fra 1999 og til 2001 kunstigt havde pustet sine regnskaber op, så selskabet fremstod som langt mere succesrigt, end det reelt var tilfældet.

De kunstigt oppustede resultater udnyttede ledelsen til at tjene store summer på at sælge aktier.

Ifølge The New York Times tjente Qwests administrerende direktør, Joseph Nacchio, 1,7 milliarder kroner på aktiesalg inden han i sidste måned blev fyret, mens selskabets finansielle topchef, Robert Woodruff, tjente 218 millioner kroner, inden han stoppede i selskabet sidste år.

Flere andre medlemmer af ledelsen samt Qwests hovedaktionær, bestyrelsesmedlemmet Philip Anschuts, tjente ligeledes særdeles store summer på at sælge Qwest-aktier.

Langt de fleste af de topfolk, der har solgt store mængder aktier i perioden, har siden trukket sig ud af selskabets ledelse, skriver The New York Times.

Overdrev indtægter

Qwest erkendte i går, at selskabet i flere år har fusket med sine regnskaber, der har været præget af, at selskabet har overdrevet sin omsætning og underdrevet sine omkostninger.

Qwest har blandt andet i flere år bogført sin omsætning omgående, mens omkostningerne er blevet spredt ud over flere regnskabsperioder.

Det har skabt et kunstigt og falskt billede af selskabets økonomiske styrke, hvilket har været med til at blæse aktiekurserne op på et forkert grundlag.

Qwest har ellers hidtil haft ry for at være en sikker hest at spille på. Gennem 2001 opbyggede selskabet ry for at være et af de mest driftssikre teleselskaber på det amerikanske marked, og den daværende topchef Joseph Nacchio holdt af at prale med, at Qwest som intet andet selskab var i stand til gang på gang at møde analytikeres forventninger.

I dag oplyser Joseph Nacchio gennem sin advokat, at der intet odiøst var ved aktiehandlerne, der blev foretaget i henhold til alle regler og love og for alle aktieejeres og virksomhedens bedste.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job