Ny rapport afviser kræftfare ved mobilsnak


Publiceret d. 19. september 2002 kl. 09.29


Annonce:
 
ANNONCE:
I takt med at mobiltelefonen i Skandinavien er blevet hvermands eje, er gisningerne om eventuelle risici ved brugen blevet genstand for megen diskussion. Især frygten for kræft som følge af mikrobølger fra telefonerne har været oppe at vende.

Adskillige eksperter har udtalt sig med henvisning til forskellige indledende undersøgelser, men nogen officiel påvisning af kræftrisiko er det ikke blevet til.

Cancerfaren bliver nu afvist i konklusionen i en rapport fra det svenske Statens Strålskyddsinstitut (SSI).

Instituttet har fået de to amerikanske forskere i epidemiologi, John D. Boice og Joseph K. McLaughlin fra International Epidemiology Institute i USA, til at gennemgå alle kendte undersøgelser, studier og videnskabelige artikler om emnet.

De har ikke fundet beviser for, at stråling fra mobiltelefoner medfører en øget risiko for celleforandringer i vævet - og dermed baner vejen for kræft. Det skriver SSI i en pressemeddelelse.

Kritiserer anden svensk rapport
Resultatet står i modsætning til en anden svensk rapport fra Orebro Medical Centre, hvor et forskerteam under ledelse af professor Lennart Hardell sidste sommer konkluderede, at det havde fundet en sammenhæng mellem mobiltelefoner og kræft.

Den undersøgelse har amerikanerne gennemgået ekstra grundigt - og konkluderet, at den er ubrugelig. Oplægget og selve gennemførelsen af undersøgelsen er for dårlig, lyder kritikken.

Flere amerikanske studier er også blevet vejet og fundet for videnskabeligt lette. Dels er undersøgelserne foregået over et for kort tidsrum, og dels har der ikke været nok cancertilfælde til at konkludere, at der var en sammenhæng.

John D. Boice og Joseph K. McLaughlin har i stedet støttet sig til fem andre større undersøgelser; heriblandt en dansk undersøgelse foretaget af Kræftens Bekæmpelse. Her blev registeroplysninger på 400.000 danske mobiltelefonabonnenter hos TDC og Sonofon samkørt med Cancerregistret.

Undersøgelsen - som de to amerikanere selv var involveret i - konkluderede i januar 2001, at der ikke kunne påvises en sammenhæng. Imidlertid ville forskerteamet heller ikke blankt afvise, at der kunne være en sammenhæng. Det ville kræve meget mere forskning, pointerede forskerne dengang.

Men brugt sammen med andre undersøgelser tør John D. Boice og Joseph K. McLaughlin for SSI godt slå fast, at det er uden risiko for helbredet at tale i mobiltelefonen.

Relevante links:
Statens Strålskyddsinstitut (SSI)
Læs rapporten i pdf-format




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Dybest set rager det ikke andre mennesker på min arbejdsplads, hvordan jeg er som personligheds-profiltype-farveenneagram-stjernetegn.
22. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Et storstilet sms-fupnummer hærger i en stribe lande - heriblandt i Danmark.
21. maj 2012 kl. 11.29 | læs »

Smartphones af mærkerne HTC One X og Evo 4G LTE ligger foreløbig og samler støv hos de amerikanske toldere.
22. maj 2012 kl. 09.31 | læs »

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.
21. maj 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.