Newsbooster ApS under tvangsopløsning

Et manglende årsregnskab har ført til en anmodning om tvangsopløsning af Newsbooster ApS. Selskabet driver ikke selve nyhedstjenesten, men er kun til for at køre de juridiske holmgange med de danske dagblade, oplyser redaktøren Nicolai Lassen.

Selvom serverne for nyhedssøgetjenesten Newsbooster ikke svarer mandag formiddag, er alt vel, forsikrer den administrerende direktør Anders Lautrup-Larsen. Der er blot tale om opgradering.

Imidlertid figurerer der en anmodning om tvangsopløsning af selskabet Newsbooster ApS på Erhvervs- og Selskabsstyrelsens daglige liste. Det varsler ikke tjenestens lukning, understreger redaktøren Nicolai Lassen med henvisning til, at tjenesten drives af et britisk registreret selskab.

- Vi flyttede jo derover som konsekvens af dommen i fogedretten i sommer for at beskytte tjenesten mod eventuelle krav fra dagbladene. Tilbage til at køre retssagen herhjemme har vi så anpartsselskabet, forklarer redaktøren.

Newsbooster skal snart i Sø- og Handelsretten, hvor dagbladene har anlagt en såkaldt justifikationssag for at få gjort fogedforbuddet permanent. Via advokater udveksler nyhedsselskabet nu skrivelser med Danske Dagblades Forening inden det første retsmøde, der endnu ikke er berammet.

Det nu opløsningstruede anpartsselskab mangler at indlevere et årsregnskab, og derfor har Erhvervs- og Selskabsstyrelsen iværksat proceduren henimod en tvangsopløsning.

- Ja, det er selvfølgelig irriterende, men det er en ørefigen til mig, der ikke har sørget for at få regnskabet afsted. Men jeg har jo haft andre ting at tænke på, siger Nicolai Lassen.

Ifølge Nicolai Lassen vil der snart blive fundet en løsning på problemet - eksempelvis ved, at der bliver skudt nye penge ind i Newsbooster ApS. Han regner derfor med, at der vil være en løsning på plads inden for fire til otte uger.

Vil du vide mere om Newsbooster?B>
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S