Antallet af netbrugere vokset 30 procent i år


Publiceret d. 21. november 2002 kl. 16.53


Annonce:
 
ANNONCE:
I løbet af i år er antallet af netbrugere vokset med 30 procent til op mod 665 millioner i alt.

Det har ført til, at flere mennesker også bruger de indkøbsmuligheder, nettet byder på.

Sådan lyder nogle af konklusionerne i den årlige e-handels-rapport fra FN-organisationen UNCTAD.

Væksten i netbrugere sker især i Afrika og Asien.

85 ud af 10.000
I Afrika er det dog stadig meget mere almindeligt ikke at være netbruger end at være det.

Kun 85 ud af 10.000 mennesker i Afrika surfede ved udgangen af 2001.

Rapporten spår nu, at udviklingen vil føre til en vækst på hele 70 procent inden for ehandel i 2003.

De mest optimistiske prognoser siger, at e-handel vil komme til at udgøre 18 pct. af verdenshandelen i 2006.

I Europa står vi i dag for 25 procent af den samlede e-handel.

Relevant link:
Undersøgelsen fra UNCTAD




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Dybest set rager det ikke andre mennesker på min arbejdsplads, hvordan jeg er som personligheds-profiltype-farveenneagram-stjernetegn.
22. maj 2012 kl. 10.00 | (1) | læs »

Den almindelige desktop-brugerflade i Windows 8 får også et Metro-lignende design.
22. maj 2012 kl. 11.05 | læs »

Smartphones af mærkerne HTC One X og Evo 4G LTE ligger foreløbig og samler støv hos de amerikanske toldere.
22. maj 2012 kl. 09.31 | læs »

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.
21. maj 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.