Google vinder danske internetadresser

Søgemaskinen Google har pudset et dansk advokatfirma på de firmaer, der misbruger Googles varemærke i danske internetadresser. Foreløbig har søgemaskinen vundet domænerne Gogle.dk og Guugle.dk, mens det vigtigste, Google.dk, endnu afventer en afgørelse.

Verdens mest udbredte søgemaskine, Google, har sat danske advokater til at redde internetadresser, som Google enten selv mangler, eller som krænker søgemaskinens navn.

I sommer afgjorde Klagenævnet for Domænenavne, at firmaet E4 Group i Viby ved Århus skulle overdrage domænerne Gogle.dk og Guugle.dk til det amerikanske firma, Google, Inc.

En endnu vigtigere sag afventer imidlertid en afgørelse i klagenævnet: Retten til at bruge domænenavnet Google.dk.

Det benyttes i dag af boghandelen The Google Bookstore, der registrerede navnet tilbage i 1999.

Google klagede ifølge firmaets advokat, Peter Gustav Olson fra advokatfirmaet Plesner Svane Grønborg, sidste år over The Google Bookstore, og en afgørelse kan ligge lige om hjørnet.

Varemærkelovens § 4:

§ 4. Indehaveren af en varemærkeret kan forbyde andre, der ikke har dennes samtykke, at gøre erhvervsmæssig brug af tegn, hvis

1. tegnet er identisk med varemærket, og de varer eller tjenesteydelser, for hvilket tegnet er taget i brug, er af samme art som de varer eller tjenesteydelser, for hvilke varemærket er beskyttet,

2. eller tegnet er identisk med eller ligner varemærket, og varerne eller tjenesteydelserne er af samme eller lignende art, såfremt der er risiko for forveksling, herunder at det antages, at der er en forbindelse med varemærket.

Stk. 2. Uanset begrænsningen i stk. 1 til varer eller tjenesteydelser af samme eller lignende art kan varemærkeindehaveren dog forbyde brugen også for varer eller tjenesteydelser af anden art, hvis varemærket er velkendt her i landet og brugen ville medføre en utilbørlig udnyttelse af varemærkets særpræg eller renomme eller skade særpræget eller renommeet.

Det var faktisk det primære domænenavn, Google.dk, som amerikanerne i første omgang blev opmærksom på.

Men efter at have indbragt den sag for klagenævnet, dukkede en ekstra sag op, da domænenavnene Gogle.dk og Guugle.dk var registreret af en mindre søgemaskine kontrolleret af E4 Group.

Den sag var imidlertid mindre kompliceret, og Klagenævnet for Domænenavne kunne afgøre den midt i sommerferien i år, hvor E4 Group blev tvunget til at overdrage navnene til Google.

E4 Groups forklaring lød, at man på registreringstidspunktet ikke kendte til Google-søgemaskinen, og at man blot ville lægge sig tæt op ad ordet "googly", der er en engelsk term for cricket.

Klagenævnet med højesteretsdommer Lene Pagter Kristensen i spidsen vurderede, at registreringen var i strid med den danske varemærkelov, fordi Google står til at opnå en dansk varemærkeregistrering af sit navn med virkning fra den 16. september 1998, DA firmaet Google, Inc. blev stiftet.

De to navne, Gogle.dk og Guugle.dk, fører endnu til E4 Groups hjemmeside, men det har en teknisk forklaring. Navneserverne er nemlig ikke opdateret endnu.

Google har hidtil klaret problemet med det manglende danske domæne, Google.dk, ved automatisk at omdirigere besøgende fra danske IP-numre på Google.com til en dansk version af søgemaskinen på adressen http://www.google.com/intl/da.

Relevant link:

Klagenævnets afgørelse om Gogle.dk og Guugle.dk

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect