Studietilmelding på nettet: Kun for Windows

Kommende studerende kan kun melde sig til deres favorituniversitet på nettet, hvis de bruger Windows. Linux-samfundet raser.

Kun brugere af Microsoft Windows kan tilmelde sig en videregående uddannelse gennem Den Koordinerede Tilmelding (KOT) på nettet. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Brugere af MacOS, Linux og FreeBSD bliver nemlig mødt af følgende besked, når de forsøger tilmelde sig via Internet:

- Din systemopsætning er ikke understøttet. Du har ikke Microsoft Windows.

Det er faldet SSLUG (Skåne Sjælland Linux User Group) for brystet.

- Det er simpelthen forrykt, at en offentlig institution som KOT tvinger potentielle studerende til at skulle bruge Microsoft Windows, siger Gitte Wange, formand for SSLUG, til Jyllands-Posten.

KOT forsvarer over for avisen sin beslutning:

- Vi er klar over at vores hjemmeside kun fungerer for Microsoft-brugere. Det er et helt bevidst valg, siger Anker Hoch, der er chefkonsulent i KOT.

Han fortæller, at det simpelthen vil blive for dyrt og tidskrævende at udvikle hjemmesiden til at fungere med alle kendte styresystemer. Den undskyldning køber Gitte Wange dog ikke.

- Når en offentlig institution lægger oplysninger ud på internettet, bør alle have lige adgang til oplysningerne, siger Gitte Wange til Jyllands-Posten.

Hun finder det samtidig mærkeligt, at KOT ikke tager hensyn til IT- og Telestyrelsens retningslinier for tilgængelighed på offentlige hjemmesider.

Peter Houmann, konsulent i IT- og Telestyrelsen, undrer sig over, at KOT har valgt en Microsoft-model.

- Principielt er det forkert af KOT at begrænse brugerne på den måde. Vi går ind for, at de offentlige hjemmesider er åbne for alle, siger han til morgenavisen.

Anker Hoch fra KOT forsvarer valget med, at undersøgelser viser, at 97-98 procent af brugerne alligevel benytter Windows. Han lover dog, at problemet vil være løst senest 1. februar 2004.

- I mellemtiden syntes jeg, at de skal lade være med at overreagere. De kunne jo også gøre som ansøgerne har gjort de seneste 25 år ? hente et gammeldags ansøgningsskema i papirudgave. Vi trykker trods alt 170.000 af dem hvert år, siger Anker Hoch til Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S