Alle elendige websites bør mejes ned og dø


Publiceret d. 26. oktober 2011 kl. 09.28 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Normalt er jeg et meget fredeligt menneske, men det sker, måske en gang om året, at jeg råber arrigt ud i lokalet og slår hårdt på min sagesløse skærm.

Min indbyggede raseriskala slår helt ud, når jeg konfronteres med dårlige websites, elendige brugerinterfaces, verdensfjern programmering, mangel på sanity check, uvirksom kode og andre elendigheder.

Men når revolutionen kommer, stiller vi alle de websites op mod muren og mejer dem ned som den fornærmelse mod menneskeheden, de er.

Kunderne er skidt
Det første er emailkonsultation.dk. Sitet er udviklet i den største respekt for lægestandens stolte tradition for at behandle kunderne som skidt.

Som i "du kan ikke bare ringe til en læge og bestille tid".

Næ, du kan ringe til en læge og bestille tid inden for et ganske kort tidsrum, hvor alle andre også ringer, og du derfor må vente pænt og måske lytte til lidt dåsemusik afbrudt af et "du er nu nummer ... 4 ... i køen."

Og det rager da lægen en papand, at du har en travl hverdag, at dit arbejde ikke lige tillader dig at ringe inden for det angivne tidsrum på hverdage, og at du derfor må vente til på onsdag, hvor du kan bestille tid i en time sent om eftermiddagen.

Det skal da kunne anvendes
En fremsynet sjæl har på et tidspunkt tænkt, at "selvfølgelig skal man kunne bestille tid via nettet, og selvfølgelig skal man kunne konsultere lægen via e-mail".

Og jeg kan ikke være mere enig.

Men det mindste, man kan gøre derfra, er da så at lave et system, der er til at anvende.

Men nej. Her kan man højst skrive et mindre antal tegn i en lillebitte tekstrude.

Man kan ikke sende en kopi til sin egen e-mail, og hvis man bruger Safari, så fryser hele Java-applikationen, og man kan begynde forfra. Intet bliver gemt.

Sendte mails ligger i én mappe, modtagne i en anden, så der er mindst fire klik fra lægens svar til mit eget spørgsmål. Og så videre og så videre.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


bob bob bob
1 indlæg

Alderen er problemet
1 indlæg

Muren
1 indlæg

Nyt fra glashuset
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Fiberselskaberne bør af en speciel årsag åbne helt op for konkurrencen i deres net, mener teleselskab.
22. maj 2012 kl. 16.06 | læs »

Efter to studerende blotlagde CPR-numre hos en række mobilfirmaer, har et af de eksponerede firmaer taget konsekvensen og ændret valideringsmetoderne.
22. maj 2012 kl. 13.41 | læs »

IBM Danmark lader hovederne rulle.
22. maj 2012 kl. 12.14 | (2) | læs »

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.
22. maj 2012 kl. 15.29 | læs »





 
White papers
Gartners Magic Quadrant-rapport fra november 2011 om markedet for web content management (WCM)...

Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

Valget af content management system afhænger af en række forskellige kriterier, der alle er...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Årets CIO 2012: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2012 snart skal kåres. Se her, hvad Danmarks fem bedste it-direktører kan.