Apple får patent på 'slide to unlock'

Apple får patent på 'slide to unlock.' Det kan få konsekvenser for Android.

Artikel top billede

Apple har netop fået tildelt patent på 'slide to unlock'-teknologien, der anvendes i stor stil på både Apples egne mobile appaterer og på Android-baserede apparater.

Det er det amerikanske patent-agentur, der har tildelt Apple patentet med nummer 8.046.721, som reelt giver Apple retten til den sideværts fingerbevægelser over skærmen, der åbner telefonen.

"Den prædefinerede bevægelse kan inkludere flytningen af åbnings-billedet til en prædefineret lokation og/eller flytning på en prædefineret sti. Enheden kan desuden visuelt give påmindelser om bevægelsen," hedder det.

Patentet kan meget vel komme til at give en del blæsevejr på mobilmarkedet, for også Apples hovedrival på smartphone-markedet, Googles Android, anvender i stor stil 'slide to unlock.'
Med det pågældende patent i hånden vil Apple kunne forlange betaling og give livet surt for samtlige producenter af Android-baserede smartphones.

Totalkrig

Apples topchef, Steve Jobs, erklærede total-krig mod Android, inden han døde.

Ligeledes har Apple lanceret en særdeles offensiv side i selskabets rettighedsbatalje med Samsung om Samsungs iPad-lignende Galaxy-tablet-computer.

Alt dette peger i retning af, at Apple vil håndhæve det pågældende patent overfor Android-producenter på en nidkær facon.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS