Derfor skal it-chefen redde virksomheden fra kollaps

Som it-chef bør man holde mere end et åbent øje med euro-krisen og de trusler, den skaber. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Disse teknologier bliver afgørende for dig i 2012

Computerworld News Service: Mens euro-krisen truer med at føre os ind i en ny global recession, råder Gartner nu verdens it-chefer til at være på vagt, da ansvaret for at sikre deres virksomheders driftskontinuitet ligger på deres skuldre.

I en rapport påpeger analyse- og konsulentfirmaet, at det er it-chefen, der ud af alle de øverste chefer i et selskab er i den bedste position til at se selskabets overordnede driftstilstand. Og med den rette teknologi kan it-chefen endda også hjælpe til at imødegå udfordringerne fra denne krise.

Men på trods af byrden mener Gartner samtidig, at dette kan være en mulighed for it-cheferne at vise deres værd overfor toplederne.

"It-cheferne er i en unik position i deres virksomheder, hvor de er placeret centralt mellem forretning og teknologi, og de er de eneste chefer med tilstrækkelig information og potentiel evne til at imødegå udfordringerne fra den aktuelle euro-krise," påpeger David Furlonger, der er vice president og Fellow hos Gartner.

"Forretningslederne skriger efter, at it-cheferne mere effektivt demonstrerer informationsteknologiens evne til specifikt at tilføje forretningsmæssig værdi. Derfor udgør denne krise også en mulighed for it-cheferne for at tage væsentlige og modige skridt for at imødekomme topchefernes krav og demonstrere informationsteknologiens betydning og sande værdi."

Nøgleudfordringerne

Gartner har identificeret fire nøgleområder, hvor it-cheferne kan hjælpe til at imødegå de udfordringer, som krisen præsenterer: Volatilitet i markedet, kapitalomkostninger, menneskelig kapital og risikostyring.

Med hensyn til volatilitet i markedet råder Gartner it-cheferne til at hjælpe deres virksomheder til at blive hurtigere på fødderne til at reagere på markedsvilkårene.

"Markedsvilkårene kræver, at it-cheferne hjælper med at udvikle et arbejdsmiljø, der fremmer hastighed, fleksibilitet og tilpasningsevne - uden at ofre ansvarligheden," fremhæver Andrea Di Maio, der er vice president og distinguished analyst hos Gartner.

"Understøttelse af forandringsledelse bliver afgørende. Grundlaget for at opnå en effektiv forandringsledelse udgøres af information, analyse, HR-fleksibilitet og en mere decentraliseret ledelsesstruktur."

Når en økonomisk krise rammer, må man forvente, at budgetterne ikke vokser, og it-cheferne har til opgave sammen med andre topledere at hjælpe med at holde kapitalomkostningerne nede. Ledelsen er ifølge Gartner desuden nødt til at planlægge, hvad der skal ske, hvis kritiske ressourcer og leverandører er på spil.

En anden udfordring, som virksomhederne står overfor under en økonomisk krise, er håndteringen af de menneskelige ressourcer - fastholdelse og motivation af personalet, finansiering af fratrædelses- eller pensionsordninger og så videre.

Vigtige overvejelser forude

Gartner påpeger, at virksomhederne er nødt til at planlægge eventuel brug af udenlandsk arbejdskraft, idet millioner af europæere forventes at blive arbejdsløse.

"De er også nødt til at planlægge i forhold til fremmedarbejdere, der flytter for at få bedre muligheder, eller bortskaffelsen af arbejdstilladelser og arbejdsvisa som politisk modreaktion på hurtigt stigende arbejdsløshed, der resulterer i hjerneflugt," forklarer Di Maio.

Hvad angår den fjerde udfordring i forbindelse med euro-krisen, risikostyring, kræver krisen ifølge Gartner, at it-cheferne og teknologidirektørerne revurderer deres risikomodeller.

"Før krisen var det allerede en udfordring for de store virksomheder at identificere risici på tværs af virksomheden på en helhedsorienteret facon for at forbinde sådanne risici til forretningens præstation og for at risikostyre på en tidsmæssigt effektiv måde," påpeger Furlonger.

"I modsætning til de senere års økonomiske vanskeligheder er der risiko for, at den aktuelle krise underminerer eurozonen, hele EU og mere," advarer Di Maio.

"Hjulpet på vej af udbredelsen af internettet har krisen en negativ påvirkning af ethvert selskab eller individ, der foretager forretninger i eller med regionen. It-chefens øverste ansvar er at garantere driftskontinuiteten."

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Disse teknologier bliver afgørende for dig i 2012

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics