Kontakt Redaktionen

Annonce:
Har du en god historie? Du er altid velkommen til at skrive til os på redaktionen.

Send en e-mail til vores fælles indbakke:



Dit navn:



Din e-mail-adresse:














Pressemeddelelser


Pressemeddelelser bedes venligst sendt til redaktionen@cw.dk. Alle mails bliver gennemgået og vurderet, men Computerworld modtager hver dag et meget stor antal henvendelser. Derfor er det desværre umuligt for os at svare personligt på dem alle. Af samme årsag må vi frabede os telefoniske henvendelser fra virksomheder og pr-bureauer uden forudgående aftale.



Navnenyt


Det er gratis at få omtale af nye medarbejdere i navnenyt i Computerworlds trykte avis. Send et par linjer og gerne et foto til navnenyt@cw.dk. Foto skal sendes som vedhæftet fil i TIFF- eller JPG-format og være mindst 300 pixels i bredden. Redaktionen forbeholder sig ret til at redigere det indsendte materiale.



Computerworld


Hørkær 18
DK-2730 Herlev
Tlf. 77 300 300
redaktionen@cw.dk

Har du spørgsmål til dit avisabonnement, kan du læse mere her.
Har du spørgsmål om annoncer, kan du læse mere her.




Redaktionsledelse

Line Ørskov
Ansvarshavende chefredaktør
Tlf. 77 300 256
l.oerskov@cw.dk

Claus Johansen
Redaktionschef
Tlf. 77 300 230
c.johansen@idg.dk

Dan Jensen
Erhvervs- og samfundsredaktør
Tlf. 77 300 294
dan.jensen@cw.dk

Kim Stensdal
Teknologiredaktør
Tlf. 77 300 239
k.stensdal@cw.dk



Redaktion

Allan Bauer
Jourhavende: avis
Tlf. 77 300 286
a.bauer@cw.dk

Torben Daarbak
Journalist
Tlf. 77 300 147
t.daarbak@cw.dk

Nicolai Devantier
Journalist
Tlf. 77 300 347
n.devantier@cw.dk

Mads Elkær
Journalist
Tlf. 77 300 132
m.elkaer@cw.dk

Kristian Hansen
Journalist
Tlf. 77 300 336
k.hansen@cw.dk

Helle-Lise Ritzau Kaptain
Jourhavende: online
Tlf. 77 300 355
h.kaptain@cw.dk

Klaus Krabbe
Journalist
Tlf. 77 300 298
k.krabbe@cw.dk

Marya Ennesen Kromann
Journalist
Tlf. 77 300 153
m.kromann@idg.dk

Merete Midtgaard
Redaktionsassistent
Tlf. 77 300 139
m.midtgaard@cw.dk

Dan Mygind
Journalist
Tlf. 77 300 300 
d.mygind@cw.dk

Morten Nevado 
Journalist 
Tlf. 77 300 247 
m.nevado@cw.dk

Rune Pedersen
Journalist
Tlf. 77 300 373
r.pedersen@cw.dk

Victoria Rogena Holst Poulsen
Journalist
Tlf. 77 300 155
v.poulsen@idg.dk

Povl D. Rasmussen 
Journalist 
Tlf. 77 300 362 
p.rasmussen@cw.dk

Thomas Bøndergaard Thomsen
Oversætter
Tlf. 77 300 300
t.thomsen@cw.dk

Niels Veileborg 
Jourhavende: magasiner 
Tlf. 77 300 233
n.veileborg@cw.dk




Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Indlæser debat...
  • Alle artikler om:
  • CIO




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

White papers
I dette white paper kan du læse om Software AG's unikke tilgang til Intelligent Business...

I dette white paper kan du læse om de centrale egenskaber ved intelligente forretningsprocesser,...

I dette white paper kan du læse om, hvordan Big Data åbner for nye muligheder inden for IT...

 
Kommende events
Gratis tips og tricks med Excel

Er du controller, laborant, analytiker, administrativ medarbejder eller noget helt andet, så er Excel genvejen til mange rutiner, der kan gøre hverdagen lettere. Kom og hør hvad Excel kan bruges til. Læs mere

Computerworld - 2730 Herlev



Få styr på kunde- og supportcentret

Effektiv support af interne eller eksterne kunder, bedre overblik over ressourceforbruget og værdifulde input til udviklingen af produktet eller ydelsen. Det er resultaterne fra et veldrevet kunde- eller supportcenter der anvender de rigtige værktøjer. Deltag i Computerworlds How To om kunde- og supportsystemer - og få eksempler og inspiration til hvordan du kan skabe en løsning. Læs mere

Pfizers Konferencecenter - 2750 Ballerup



Mobility: Sådan får du de bedste løsninger

Mobility er et afgørende indsatsområde i de fleste danske virksomheder 2014. Om det er interne apps, teleløsninger, mobile grænseflader rettet mod partnere, et konkret mobilt produkt til kunderne eller noget helt fjerde, så er der rigtig mange elementer at forholde sig til. På dette how-to kommer vi omkring alt fra de grundlæggende mobil-strategier til overvejelser om infrastruktur, udvikling og drift i forbindelse med mobile løsninger. Læs mere

Pfizers Konferencecenter - 2750 Ballerup







Computerworld
Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage - ødelægger iPhone
En splinterny opdatering til iOS 8 har udløst så mange klager, at Apple har trukket den tilbage igen.
CIO
Nyhedsanalyse: Med Windows 10 flytter Microsoft fokus tilbage på virksomhedsbrugerne
Windows 10 skal ikke bare bringe start-menuen tilbage. Også den stærke fokus på forbrugere blev tonet ned - og i stedet brugte Microsoft tiden på at fokusere på virksomhedsbrugerne.
Comon
Test af 22 antivirusprogrammer: Her er det bedste til din maskine
En stortest af antivirus-programmer fortæller hvilket program, der yder den bedste beskyttelse mod de ondsindede koder, du møder på nettet lige netop nu. Her er oversigten.
Channelworld
Først nuppede Lenovo pc-markedet - nu går selskabet efter servermarkedet
Efter at den kinesiske producent Lenovo har sat sig på pc-markedet, satser man nu på at gentage kunststykket med opkøbet af IBM's serverforretning og lancering af egne nye serverprodukter.
White paper
Sikre identiteter er god forretning
Aladdin eToken er en stærk autentificeringsløsning, der understøtter nuværende og fremtidige krav og giver et højt investeringsafkast (ROI).


Log ind
x
E-mail
Kodeord