Kontakt Redaktionen

Har du en god historie? Du er altid velkommen til at skrive til os på redaktionen.

Send en e-mail til vores fælles indbakke:



Dit navn:



Din e-mail-adresse:














Pressemeddelelser


Pressemeddelelser bedes venligst sendt til redaktionen@cw.dk. Alle mails bliver gennemgået og vurderet, men Computerworld modtager hver dag et meget stor antal henvendelser. Derfor er det desværre umuligt for os at svare personligt på dem alle. Af samme årsag må vi frabede os telefoniske henvendelser fra virksomheder og pr-bureauer uden forudgående aftale.



Navnenyt


Det er gratis at få omtale af nye medarbejdere i navnenyt i Computerworlds trykte avis. Send et par linjer og gerne et foto til navnenyt@cw.dk. Foto skal sendes som vedhæftet fil i TIFF- eller JPG-format og være mindst 300 pixels i bredden. Redaktionen forbeholder sig ret til at redigere det indsendte materiale.



Computerworld


Hørkær 18
DK-2730 Herlev
Tlf. 77 300 300
redaktionen@cw.dk

Har du spørgsmål til dit avisabonnement, kan du læse mere her.
Har du spørgsmål om annoncer, kan du læse mere her.




Redaktionsledelse

Line Ørskov
Ansvarshavende chefredaktør
Tlf. 77 300 256
l.oerskov@cw.dk

Claus Johansen
Redaktionschef
Tlf. 77 300 230
c.johansen@idg.dk

Dan Jensen
Erhvervs- og samfundsredaktør
Tlf. 77 300 294
dan.jensen@cw.dk

Kim Stensdal
Teknologiredaktør
Tlf. 77 300 239
k.stensdal@cw.dk



Redaktion

Allan Bauer
Jourhavende: avis
Tlf. 77 300 286
a.bauer@cw.dk

Torben Daarbak
Journalist
Tlf. 77 300 147
t.daarbak@cw.dk

Nicolai Devantier
Journalist
Tlf. 77 300 347
n.devantier@cw.dk

Mads Elkær
Journalist
Tlf. 77 300 132
m.elkaer@cw.dk

Kristian Hansen
Journalist
Tlf. 77 300 336
k.hansen@cw.dk

Helle-Lise Ritzau Kaptain
Jourhavende: online
Tlf. 77 300 355
h.kaptain@cw.dk

Klaus Krabbe
Journalist
Tlf. 77 300 298
k.krabbe@cw.dk

Marya Ennesen Kromann
Journalist
Tlf. 77 300 153
m.kromann@idg.dk

Merete Midtgaard
Redaktionsassistent
Tlf. 77 300 139
m.midtgaard@cw.dk

Dan Mygind
Journalist
Tlf. 77 300 300 
d.mygind@cw.dk

Morten Nevado 
Journalist 
Tlf. 77 300 247 
m.nevado@cw.dk

Rune Pedersen
Journalist
Tlf. 77 300 373
r.pedersen@cw.dk

Victoria Rogena Holst Poulsen
Journalist
Tlf. 77 300 155
v.poulsen@idg.dk

Povl D. Rasmussen 
Journalist 
Tlf. 77 300 362 
p.rasmussen@cw.dk

Thomas Bøndergaard Thomsen
Oversætter
Tlf. 77 300 300
t.thomsen@cw.dk

Niels Veileborg 
Jourhavende: magasiner 
Tlf. 77 300 233
n.veileborg@cw.dk




Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Indlæser debat...
  • Alle artikler om:
  • CIO


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Computerworld A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Datacenter og hosting: Sådan får du mere ud af dine data

Bliv opdateret på alle de nye teknologier og tendenser inden for datacenter-løsninger og hosting af markedets stærkeste leverandører. Du får også gode råd om, hvordan du kan sikre en fleksibel skalering i datacentret og potentielt opnå effektiviseringer og besparelser.

13. december 2016 | Læs mere


Kom godt i gang med EU-persondataforordningen

EU's persondataforordning træder i kraft 14. april 2018. Med trusler om høje bøder vil EU tvinge langt de fleste virksomheder til at få styr på deres håndtering og sikring af persondata. Så det er på høje tid at komme i gang ? kom og hør om kravene og se løsninger, der letter arbejdet frem mod at blive compliant.

15. december 2016 | Læs mere


Datacenter og hosting: Sådan får du mere ud af dine data

Bliv opdateret på alle de nye teknologier og tendenser inden for datacenter-løsninger og hosting af markedets stærkeste leverandører. Du får også gode råd om, hvordan du kan sikre en fleksibel skalering i datacentret og potentielt opnå effektiviseringer og besparelser.

19. januar 2017 | Læs mere






Computerworld
Jens Højgaard skrev negativ anmeldelse på Trustpilot - nu er han blevet sagsøgt for 11.419 kroner
En negativ anmeldelse på Trustpilot om et inkassofirma har indtil videre kostet den selvstændige hvidevare-reparatør Jens Høgni Højgaard flere tusinde kroner og en tur i retten. Forklaringen er, at inkassofirmaet har forbudt kunder at udtale sig negativt i offentlighed om selskabet.
CIO
Har rulllet Mac-computere ud til 90.000 ansatte: Her er seks nyttige erfaringer fra IBM's store Mac-udrulningsprojekt
På lidt over et år har IBM rullet 90.000 Mac-computere ud til medarbejderne, mens virksomheden har gjort sig en hel række erfaringer. Læs her, hvad IBM har lært af projektet.
Comon
Test af Jabra Elite Sport: Det er fedt - men kan du leve med kompromisserne?
Ægte trådløse headsets uden nogen former for kabler er så småt begyndt at dukke op. Vi tester Elite Sport med indbygget pulsmåler fra danske Jabra.
Channelworld
Overblik: Det ved vi efter første retsmøde i den store Atea-bestikkelsessag
Den første sag om bestikkelse af offentlige ansatte kører i disse dage, hvor offentlige ansatte anklages for at have modtaget bestikkelse fra it-giganten Atea.
White paper
Mobility - her er de aktuelle udfordringer
Hvad med sikkerheden? Mobility-bølgen fejer igennem danske virksomheder, og der er masser af muligheder og faldgruber. Sikkerheden halter, men det kan der gøres noget ved. Produceret af Computerworld.dk i oktober 2014.