ERP-løsninger trækker en hale af problemer efter sig


Publiceret d. 27. januar 2012 kl. 09.00 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

ERP i Danmark
Rapporten ERP i Danmark omfatter 18 forskellige ERP-systemer:
• Agresso Business World
• ASPECT4
• Deltek Maconomy
• Epicor 9
• IBS Enterprise
• IFS Applications
• Infor ERP LN
• M3
• Mamut One
• Microsoft Dynamics AX
• Microsoft Dynamics C5
• Microsoft Dynamics NAV
• NetSuite One World
• Oracle E-business Suite
• Oracle JD Edwards EnterpriseOne
• SAP Business One
• SAP Business Suite
• Visma Business
Kilde: ERP i Danmark

Enterprise Resource Planning
ERP-begrebet er i dag synonymt med løsninger, som støtter virksomhedernes forretningsprocesser inden for eksempelvis indkøb, logistik, produktion, økonomi og personale. Akronymet ERP blev lanceret af analysehuset Gartner tilbage i 1993, men virksomhedsløsninger har eksisteret siden starten af 1970'erne. Herhjemme var Damgaard Data og PC&C blandt de første med den slags løsninger. De to blev i øvrigt samlet til ét selskab, som efter nogle år blev solgt til Microsoft.

 
 
Læs også: Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

At investere i et nyt virksomhedssystem er en stor budgetmæssig beslutning for de fleste firmaer.

Forventningerne er ofte høje, og hvis de ikke indfris, er det naturligvis frustrerende og kan være bekosteligt. 

En ny rapport, ERP i Danmark, som rådgivningsvirksomheden HerbertNathan & Co. har udgivet, slår fast, at kun to ud af 10 virksomheder gennemfører målinger af de realiserede gevinster ved en ERP-implementering.

Det betyder, at ERP-kundernes vurderinger af hvorvidt målene blev opfyldt ofte er mere subjektive end objektive.

Ingen gevinster overhovedet
Når det er sagt, så mener omkring otte procent af de 170 spurgte virksomheder ikke, at de har høstet gevinster overhovedet, mens godt 15 procent har høstet begrænsede gevinster på udvalgte områder, men mindre end forventet.

Kun omkring 12 procent vurderer, at de har høstet de forventede gevinster på alle områder.

Når det gælder at overholde tidsplanen for implementering, så skrider det for ikke mindre end 58 procent af de spurgte virksomheder, heraf har 22 procent overskredet tidsplanen med mere end et halvt år.

Overordnet er der en tendens til, at jo større løsningen er, jo større er risikoen for mere end seks måneders forsinkelse.

Stort er skidt
Hvis vi vender tilbage til gevinsterne, så er der ifølge Herbert Nathan, som står bag rapporten, "ganske stor spredning i materialet, når der ses på systemstørrelse versus realisering af gevinster. Spredningen er størst for de virksomheder, der har implementeret de store systemer.

"Her finder vi blandt andet virksomheder, der ikke har høstet gevinster overhovedet, og de virksomheder, som har høstet langt flere flere, end de havde forventet," siger Herbert Nathan.

Hele 36 procent, der har implementeret et mellemstort system, har høstet færre gevinster end forventet. Hos de store er svaret 20 procent og for de små 13 procent.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Kommentarer - Debatoversigt


konstrueret sprog
1 indlæg

Udtrykket "business case" virker malplaceret her. Kunne man ikke bare skrive almindeligt dansk.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

CIO Insight - Fokus på cloud

Google Apps var den bedste løsning for Davidsen Tømmerhandel med 300 mail-brugere. Få forklaringen her. Læs mere »
Dansk virksomhed skiftede den lokale Exchange-server ud med Microsofts cloud-baserede Office 365. Læs om erfaringerne her. Læs mere »

It-giganterne opruster med løsninger, der skal få virksomhederne til at rykke mail, kalender, kontorpakker og samarbejdssystemer ud i skyen. Lær at spotte, om du er klar til springet. Læs mere »


Mange danske virksomheder er stadig i tvivl om, hvad cloud computing egentlig er. Det er der en forklaring på.
Gartners cloud hype cycle giver et bud på, hvornår det giver mening at investere i en cloud-baseret løsning.
Reportage: Danske virksomheder har ikke forstået, at cloud computing er en standardiseret vare. Det giver ikke mening at skræddersy cloud-kontrakter, lyder det i en paneldebat.
Klumme: Per Andersen, principal consultant hos Capgemini, udpeger 10 punkter, der skal holdes godt øje med, når man satser på cloud computing.
Cloud computing er med dets base i de store datacentre et fundamentalt skift i måden, it leveres og forbruges på. Få en introduktion til en af tidens mest markante it-tendenser her.