Fem ting du skal vide om Apples nye e-bogs-software


Publiceret d. 30. januar 2012 kl. 15.59 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

iPad iBookstore.jpg
Vil du tjene penge på din bog? Så skal du sælge den i Apples digitale boghandel, iBooks.

 
 
I sidste uge løftede Apple sløret for sit nye e-bogs-program iBook Author, der gør det til en leg at skabe sine egne e-bøger.

Programmet gør det ekstremt enkelt at sætte sine tekster op i et lækkert layout, og du kan tilmed supplere dine tekster med en lang række interaktive muligheder, som eksempelvis video-klip, lyd-filer, billede-gallerier og animerede diagrammer.

Det lyder som en drøm for alle, der går med en lille forfatter i maven, eller for virksomheder, der gerne vil udgive lækkert salgsmateriale.

Men før du kommer for godt i gang, har vi her samlet fem ting, som du bør vide om iBook Author, før du bruger programmet til at kaste dig ud i et stort e-bogs-projekt.

 1. Du må kun sælge gennem Apple
Ibook Author er et super-fedt program, og det er tilmed gratis.

Men - og der er et stort men: Ønsker du at sælge en e-bog, der er designet i iBook Author, kan du udelukkende gøre det gennem Apples egen iBooks Store. 

Ønsker du derimod at ikke tjene penge på din udgivelse, men blot publicere bogen gratis, har du frit spil til at gøre med den, hvad du vil. 

Det er dog værd at huske på, at det kun er layoutet, som Apple kan bestemme over. Det betyder, at selv om du har sat din bog til salg i iBooks, kan du stadigvæk godt tage dine tekster og dine illustrationer, layoute dem i et andet program og herefter sætte det til salg gennem en anden salgskanal end Apples.

Læs også: Sådan fungerer Apples nye gratis e-bogs-software.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Og det går nææææsten godt med dét link du giver...
1 indlæg

Brug en aggregator
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Vi vil snart opleve en helt ny bølge af apps til smartphones og tablet-pc'er, mener ekspert.
23. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Sikkerhedseksperter advarer om en ny browser-uafhængig orm, der spreder sig via Facebook, og som er skabt ved hjælp af værktøjet Crossrider til udvikling af browser-udvidelser.
23. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Investeringsbanker mistænkes for fup i forbindelse med Facebooks børsnotering. Det kan få konsekvenser.
23. maj 2012 kl. 08.31 | (1) | læs »

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.
23. maj 2012 kl. 10.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvordan en verden, der er 100 procent weborienteret, er ideel...

I denne rapport kan du læse resultaterne af Forrester Consultings spørgeundersøgelse og analyse...

I dette white paper kan du læse om, hvordan Citrix NetScaler revolutionerer dine...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.