Test: Så vildt hurtigt er trådløst 4G på rundtur i byen

Hvor hurtig er din bredbåndsforbindelse? 5, 10 eller 20 Mbit/s? Med 4G får du op til 80 Mbit/s, og teknologien er her allerede. Alt hvad du skal bruge er en sølle USB-nøgle. Vi har testet løs i København.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kan du huske, da 3G dukkede op?

Med hastigheder på op mod 3,6 Mbit/s var det lidt af en revolution for mobilt bredbånd, og det blev muligt at se streamede videoklip i fin kvalitet på mobiltelefonen eller den bærbare computer.

I dag er 3G blevet allemandseje, og nu står næste teknologiske landvinding klar: 4G, som også går under navnet LTE (Long Term Evolution).

Det giver i øjeblikket teoretiske downloadhastigheder på 80 Mbit/s på din mobil eller bærbare computer, og dermed er det intet problem at streame HD-film eller downloade selv særdeles tunge filer meget hurtigt.

Din bredbåndsforbindelse derhjemme på 5, 10 eller 20 Mbit/s kommer pludselig til at virke som en snegl, der sidder fast i en klat lim.

Hvem leverer den bedste forbindelse?

TDC og Telia har for nylig indledt kampen om 4G-kunderne herhjemme, og de to telegiganter udbyder begge USB-nøgler, som forvandler din laptop til et fartmonster - hvis den befinder sig i en af landets større byer, hvor der er opsat nye telemaster.

Vi er i øjeblikket ved at teste, hvor meget fart du får for pengene, og vi kan godt afsløre, at der er smæk på begge forbindelser.

Men hvad er bedst? Det svar må du vente med, indtil vi om kort tid er klar med den store duel mellem TDC og Telias produkter.

Men du kan allerede nu i denne video få et lille smugkig på de vilde hastigheder med 4G, da vi testede i København:

[video splash=92703]0ac81324-e832-9636.mp4[/video]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos