Stort sikkerhedsfirma advarer mod eget produkt


Publiceret d. 31. januar 2012 kl. 14.59


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus


Sikkerhedsfirmaet Symantec har tidligere indrømmet, at hackere har fået adgang til kildekoden fra flere af virksomhedens produkter.

Flere af sikkerhedsprodukternes kode er efterfølgende blevet publiceret på nettet.

Det har nu fået Symantec til at advare kunderne mod at anvende programmet pcAnywhere, der benyttes til fjernbetjening af klienter.

Begrundelsen for at man afinstallerer pcAnywhere lyder, at der er en risiko for, at man via kildekoden kan finde sårbarheder i programmet.

I en sikkerhedsrapport fra Symantec (PDF) kan man blandt andet læse, at firmaet anbefaler, at man først benytter pcAnywhere igen, når der er udviklet en opdatering til programmet.
 
Symantec er bekymret for, at der kan udføres man-in-the-middle-angreb, og at angribere derved kan få adgang til hele netværk, hvis uheldet er ude.

Koden væk siden 2006
Det er sandsynligt, at kildekoden blev stjålet helt tilbage i 2006.

I følge Cris Paden, der er talsmand for Symantec, var virksomheden klar over, at der "var en hændelse i 2006", men siger, at "det dengang var usikkert, om kildekode blev stjålet."

Det siger han til Wired.

I starten af dette år udtalte en hacker-gruppe med navnet 'Lords of Dharmaraja', at de havde kildekode til Symantecs produkter.

I forbindelse med den hændelse fortæller Cris Paden, at firmaet har gennemgået logfiler og derfor nu må erkende, at der var tale om, at kildekode nok blev stjålet helt tilbage i 2006.

Han kan ikke fortælle, om der har været sikkerhedsepisoder i forbindelse med en løsslupne kode.

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Digitaliseringen af de danske tingbøger har ført til masser af fejl i oplysningerne i bøgerne.
23. maj 2012 kl. 11.04 | læs »

Vi vil snart opleve en helt ny bølge af apps til smartphones og tablet-pc'er, mener ekspert.
23. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.
22. maj 2012 kl. 15.29 | læs »

Leverandører udpeget til systemlevering i et af Danmarkshistoriens største offentlige it-projekter nogensinde.
23. maj 2012 kl. 10.33 | læs »





 
White papers
Det er essentielt for sikkerheden i dit netværk, at systemerne holdes opdateret med...

De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

Phishing er ikke, hvad det har været. En betydelig del er i dag baseret på malware, der...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.