Outlook.com versus Gmail: Det kæmper de om


Publiceret d. 2. august 2012 kl. 10.01


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også:

Slut med Hotmail - her er Microsofts nye Outlook.com


Computerworld News Service: Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, er mere end blot en opdatering af selskabets gratis webbaserede mail-løsning.

Det er også et aggressivt udspil mod konkurrenten Google.

Tirsdag løftede Microsoft sløret for sin nye webmail-service, som inden længe vil erstatte den populære Hotmail.

Den opdaterede service er blevet moderniseret, så Outlook.com-konti kan synkroniseres på tværs af en række hardwareenheder.

Herudover er der indbygget integration med sociale netværk som Facebook, Twitter og LinkedIn.

"Selvom mange, særligt yngre mennesker, anvender sociale medier mere end e-mail, så er e-mail stadig den foretrukne metode til længere kommunikation," siger analytiker Patrick Moorhead fra Moor Insights & Strategy.

"Microsoft er desperat efter at slippe af med Hotmail ... Hotmail har stået i stampe, hvad angår funktionalitet, og har længe skullet udskiftes med noget nyt, der kan udnytte rige medier såsom foto og video, socialt forbundne konti, videokommunikation og chat."

Kæmper mod Google
Med Microsofts planer om at erstatte Hotmail med Outlook.com håber selskabet også at lokke mange brugere fra Googles Gmail.

Det ville være et slag mod Google, der er blevet en af Microsofts største konkurrenter på adskillige fronter, heriblandt gratis e-mailservice, søgning, browser, styresystem og cloud-baserede apps til erhverv.

"Dette er helt afgjort en konkurrent til Gmail, og så vidt jeg kan se, er det en meget stærk konkurrent," siger Dan Olds, der er analytiker hos The Gabriel Consulting Group.

"Hotmail har stadig flere brugere end Gmail, men forskellen bliver mindre og mindre. Og Microsoft ønsker selvfølgelig at fastholde føringen om ikke udvide den."

Det er dog ifølge Olds ikke Microsofts eneste hensigt.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Kommentarer






Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Rittal A/S
Salg, service og rådgivning inden for datacenterløsninger, bl.a. rack/serverskabe, køling, strømfordeling, sikkerhed- og overvågning og energimåling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

White papers
I dette white paper kan du læse om, hvordan en verden, der er 100 procent weborienteret, er ideel...

I denne rapport kan du læse resultaterne af Forrester Consultings spørgeundersøgelse og analyse...

I forbindelse med kontraktforhandling spilder folk betydelig tid med at finde de mest opdaterede...

 



Computerworld
Dansk it-firma vinder kæmpeordre fra konkurrent
En dansk it-virksomhed, der i forvejen skovler ordrer hjem, har vundet en stor opgave på borger.dk. Konkurrent er slået af pinden.
CIO
Bella Center fyrer halvdelen af it-afdelingen
Københavns konferencemekka har halveret antallet af medarbejdere i it-afdelingen. Men det handler ikke om at spare penge, lyder forklaringen.
Comon
Test af fem Android-mobiler: Her er den bedste smartphone
Hvilken Android-mobil er den bedste lige nu? Få svaret i denne stortest, hvor vi ser nærmere på de her fem supermodeller: Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z, Google Nexus 4 og LG Optimus G.
Channelworld
Dell på jagt efter nye danske partnere
Mægtige Dell er på jagt efter nye danske partnere inden for en helt bestemt kategori.
White paper
Mobility og autentificering
Aladdin eToken er et stærkt token lifecycle management-system, som understøtter to-faktor-autentificering og fungerer med VPN og kryptering.


Log ind
x
E-mail
Kodeord