PET-chef: Derfor rager it-sikkerhed danskerne en høstblomst


Publiceret d. 9. oktober 2012 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Interview: Danmark er et dejligt land, men haltende it-sikkerhed gør også Kongeriget til et oplagt mål for it-kriminelle.

Vi tager nemlig ikke sikkerheden seriøst nok, lyder det fra den tidligere chef for politiets efterretningstjeneste, Hans Jørgen Bonnichsen.

"Når jeg sammenligner Danmark med andre landes indsatser på det præventive områder, mener jeg, at vi er langt mindre offensive," fortæller han, da Computerworld møder ham i it-knudepunktet Ballerup, lidt uden for hovedstaden.

"I USA rangerer forbundspolitiet FBI it-kriminalitet som en trussel på linje end terror, og terror er som bekendt ikke noget, man tager let på i Amerika. I FBI går man således klart og åbent ud og siger, at it-kriminalitet bliver det største indsatsområde i de kommende år. Europols vurderinger er identiske," fortæller han.

USA bløder
Du beskriver den danske holdningen til it-sikkerhed som en laissez-faire-holdning. Hvad mener du egentlig med det?

"Det gør jeg fordi, jeg har muligheden for at følge trusselsbilledet fra kilder i hele verden, herunder FBI. Her kan jeg tydeligt følge den vigtighed som emnet behandles med i andre lande. Den holdning møder man langt fra i Danmark. FBI-chefen Robert Mueller beskriver det ligefrem som om USA bløder."

"De amerikanske myndigheder forsøger massivt at påvirke befolkningen og virksomheder, for at opnå en højere erkendelse og derved højere sikkerhed. Det handler om at gøre det svageste led stærkere."

Hvordan gør de det?

"Det handler om at få folk til at stå sammen, om at skabe nogle bevidsthedsprogrammer, der sætter fokus på problemstillingen. Man har eksempelvis for niende år en Cyber Awareness Month, hvor man massivt forsøger at påvirke befolkningen og virksomhederne," fortæller Hans Jørgen Bonnichsen.

"Det er et ansvar, der skal bæres i fællesskab, som skal tages seriøst."

"Vi har forsøgt lignende tiltag i Danmark, men det har ikke fungeret. Det er blevet flagrende, og har ikke fået opmærksomhed. "

"I regeringsfundamentet er der en hensigtserklæring om, at der skal tages initiativer, som kan medvirke til bedre it-sikkerhed. Men der er ringen dialog, ingen debatter eller diskussioner omkring emnet."

"Så alt i alt må jeg erkende, også med afsæt i mig selv, at der er en laissez-faire-holdning, som vi skal passe på. Det gælder fra borger, over virksomheder og op til politikerne."

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer


Forsiden lige nu

Google har i denne uge afholdt udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Se her hvad søgegiganten kunne præsentere af nyskabelser.
17. maj 2013 kl. 16.06 | læs »

Linus Torvalds har haft travlt. Den næste udgave af Linux-kernen er på trapperne, og det bliver den største kodeommøblering i mange år.
17. maj 2013 kl. 15.29 | læs »

Apples iPhone 4S klarer sig markant dårligere end konkurrenterne i test om mobildækning i det danske landskab. Læs, hvordan kritikken modtages af Apple.
17. maj 2013 kl. 14.24 | (4) | læs »

Sagen om Pirate Bay-stifteren, der har haft adgang til Nordeas hovedcomputer og kunders konti, blev politianmeldt af Nordea i Danmark, hævder banken. Men andre steder fremgår det, at det var politiet, der henvendte sig til Nordea.
17. maj 2013 kl. 14.57 | læs »





Ledige it-job på Jobworld
Java udvikler til sundhedssektoren
Capgemini Danmark A/S


SYSTEMUDVIKLINGSCHEF
Financys ApS




 
White papers
Det er essentielt for sikkerheden i dit netværk, at systemerne holdes opdateret med...

Læs i dette white paper et historisk perspektiv over, hvordan udviklingen fra manuel til...

Browserens uendelige fleksibilitet har gjort den til mere end den foretrukne slutbrugerplatform...

 


Mest læste seneste uge

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

Galaxy S4 er smækfyldt med innovative funktioner, men også med en del gøgl. Er det for meget? Få vores dom over Samsungs nye topmodel.

En bananrepublik, hvor embedsmændene lider af fremskreden demens, tordner Hans Damm nu efter dagens nederlag i Østre Landsret i stor SINE-sag.