Chip-chok fra AMD: Nu bygger vi en ARM-processor


Publiceret d. 30. oktober 2012 kl. 10.17


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Der har længe været spekulationer om, at AMD vil bruge ARM-teknologien i sine processorer. I juni kom AMD med de første hybrid-processorer, hvor der også er plads til ARM-kerner. Men her er der tale om specielle løsninger, hvor ARM-kernerne skal overtage særlige opgaver. Nu har AMD annonceret, at man vil udvikle rigtige 64-bit processorer med ARM-teknologi.

I første omgang er der tale om processorer til server-markedet, men senere kan der også blive tale om ARM-processorer til almindelige computere. I sin pressemeddelelse fortæller AMD, at man vil sælge ARM-chips til "flere markeder". Den første skal være klar i 2014.

AMD har hentet sin teknologichef Mark Papermaster hos Apple, hvor man også bruger ARM-teknologi i sin iPhone og iPad.

Tidligere i denne måned kunne AMD præsentere en ny processor til Windows-baserede tablet-pc'er. Den bruger stadig x86-teknologi og er en konkurrent til Intels tablet-processorer.

Den store udfordring for begge er at vise, at de kan måle sig med ARM-chips, som længe har domineret både inden for smartphones og tablet-pc'er. Det ventes, at ARM også vil tage en stor bid af server- og pc-markedet i den kommende tid.

Sidste år kom HP med sine første ARM-baserede servere. HP samarbejder med firmaet Calxeda i Texas, som er delvist ejet af ARM.  Calxeda har startet det såkaldte Trailblazer-projekt, hvor man vil udvikle lavenergi-servere med tusindvis af ARM-kerner.

Sænker strømforbruget i datacentre
Den største fordel for ARM har altid været det lave strømforbrug. Det spiller en stor rolle i små mobile enheder, hvor batterilevetid er en helt afgørende parameter, men det betyder ikke så meget i almindelige computere.

I de gigantiske datacentre, som Google, Apple, Amazon og andre internet-giganter har konstrueret, spiller energiforbruget også en afgørende rolle - her er det typisk ikke prisen for hardwaren, der afgør, om datacenteret er profitabelt, men derimod det totale strømforbrug. Og det kan sænkes betydeligt med ARM-processorer.

Intel leverer stadig 90 procent af alle processorer til servere - et marked, der har en værdi på mere end 60 mia kr. om året.

ARM har tidligere indikeret, at firmaets lavenergi-chips i første omgang skal bruges i low-end-servere og senere anvendes i mere kraftige servere i high-end-klassen.

Meget tyder på, at ARM kan ramme Intel på et ømt punkt. Intels salg af processorer til servere udgør en vigtig del af selskabets forretning, mens pc-markedet stagnerer i den skarpe konkurrence med nye mobile enheder.

ARM blev stiftet i 1990 som et joint-venture mellem Acorn, Apple og VLSI. Selskabet fremstiller ikke selv chips, men udvikler kun designet i et modulært system baseret på en RISC-kerne. De enkelte licenstagere kan så udvikle deres System-on-a-Chip (SoC). Det er blevet til en stor succes for ARM.

IDC har tidligere forudsagt, at ARM vil erobre 15 procent af markedet for pc-processorer inden 2015.



Kommentarer


Alle artikler om:
Processorer, ComON





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

White papers
HP Integrity styrer distributionen for Forbrugerkontakt. Hver uge omdeler Danmarks største...

HP Integrity server afstemmer 400 poster i sekundet. Konsulentfirmaet Balance4U var på jagt...

Intel IT og Intels Digital Enterprise Group har udført proof-of-concept-test og TCO-analyser, der...

 



Computerworld
Se Apples nye kreation: Din iPhone og iPad har fået nye klæder
Her er den største nyskabelse siden introduktionen af iPhonen.
CIO
Bella Center fyrer halvdelen af it-afdelingen
Københavns konferencemekka har halveret antallet af medarbejdere i it-afdelingen. Men det handler ikke om at spare penge, lyder forklaringen.
Comon
Test af fem Android-mobiler: Her er den bedste smartphone
Hvilken Android-mobil er den bedste lige nu? Få svaret i denne stortest, hvor vi ser nærmere på de her fem supermodeller: Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z, Google Nexus 4 og LG Optimus G.
Channelworld
Ib Kunøe optager gigantlån i Atea
Nye virksomhedsobligationer for 300 millioner kroner kan både bruges til nye opkøb eller til at forkæle aktionærerne, lyder det fra it-investoren.
White paper
Få overblik over it-ressourcerne
Med ERP for IT® fra Efecte opnår du fuld styring over it-driften, leverandører inkl. outsourcing og bliver agil i forhold til forandringer.


Log ind
x
E-mail
Kodeord