Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Udrulning af en defekt sikkerhedsløsning hos Skat-leverandør har sat TastSelv ud af spillet. Tusinder af virksomheder ramt.

Artikel top billede

Danske virksomheder har hele mandagen ikke kunnet logge på TastSelv Erhverv hos Skat.

Det betyder, at erhvervslivet ikke kan bruge en lang række selvbetjeningsløsninger hos Skat.

Hos Skat fortæller Preben Bialas, der er it-direktør, at årsagen er en fejlramt udrulning af Skats nye sikkerhedsløsning.

"Vi har været ved at udrulle en løsning i nat, som ikke er gået som forventet. Så nu er vi ved at få den op at køre igen," siger han til Computerworld.

Kan ikke lukke folk ind

Han fortæller, at sikkerhedsløsningen skal autorisere virksomhederne og brugerne. Men udrulningen gik galt, fortæller han.

"Og lige så snart man ikke kan blive valideret, så kan vi jo af sikkerhedsmæssige grunde ikke slippe folk ind af døren."

Han fortæller, at Skats importkontrolsystemer, motorregister og Tast-selv-løsningerne er ramt af problemet omkring, at man ikke kan logge på i TastSelv.

Ifølge Preben Bialas kører TastSelv til private på trods af den fejlramte udrulning, som leverandøren CSC foretog i nat.

Ukendt klarmelding 
Hvornår CSC og Skat har en løsning på problemet kan Preben Bialas ikke siger noget om på nuværende tidspunkt, men Skat udsender snarest en frisk driftsstatus.

Han fortæller, at fejlen betyder at det har været helt umuligt for erhvervsbrugerne at logge sig på systemet siden nattens fejlramte udrulning.

Hvor mange brugere der er ramt, har han ikke noget overblik over, men han oplyser, at der ikke er nogen indberetningsfrister i dag. (Se opdatering.)

"Det er selvfølgelig ikke behageligt at de ikke kan komme ind, men når sikkerhedsløsningen ikke kører ordentligt, så kan man ikke validere folk," siger han.

Skat arbejder sammen med leverandøren CSC på højttryk på at løse fejlen, fortæller han.

Opdateret 17:00
Hos Skat fortæller Preben Bialas, at det fortsat ikke er muligt at benytte TastSelv Erhverv.

Han fortæller, at leverandøren fortsat arbejder på at løse problemet.

Han fortæller ligeledes, at der modsat det han tidligere har oplyst, er sidste indberetning af moms for store virksomheder, og at disse vil blive oplyst om, at "hvis de angiver det i morgen, så sker der ikke noget ved det."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job