Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013


Publiceret d. 2. januar 2013 kl. 09.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også:

Guide: Skal du vælge Android, iOS eller Windows Phone?

Smartphone-krigen spidser til: Kan koste producenter livet

Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid


Mobilitet har i en række år stået højt på dagsordenen. 2013 bliver ingen undtagelse - erhvervslivets fokus på mobile løsninger fortsætter derimod med uformindsket styrke.

I analysehuset IDC's 2013-forudsigelser er mobile enheder atter den primære drivkraft for vækst på it-markedet.

Investeringerne i smartphones og tablets vil blive øget med 20 procent i det kommende år og stå for 57 procent af it-industriens samlede vækst.

På Gartners liste over de 10 vigtigste it-trends for it-cheferne i det kommende år, er "kampen mellem de mobile enheder" nummer et på listen, efterfulgt af apps og HTML5.

Og det er slet ikke så underligt, at mobile løsninger fortsætter med at være så centralt et investeringsområde for it-chefer og virksomheder.

Det mener Per Andersen, principal consultant hos Capgemini, der arbejder med rådgiving om og udvikling og implementering af mobile løsninger.

"Man er nødt til at følge med device-udviklingen, og den går kun én vej. Det er et afgørende konkurrence-parameter i dag," siger han til Computerworld.

Her er de store mobil-temaer i 2013
Han vurderer, at hele diskussionen om, hvilke platforme, der kommer til at vinde kampen om kunderne, også vil fylde meget i 2013.

Lige nu er Microsoft det store spørgsmål, mens Android og iOS allerede er veletablerede på markedet.

"Det vil fortsat være en diskussion, fordi man laver native apps til de forskellige platforme, og fordi man skal understøtte alle de her forskellige devices," siger Per Andersen.

Det andet store tema bliver mobile device management.

"Det fortsætter med fuld styrke som et af hovedpunkterne på agendaen."

"Når man nu i stigende grad begynder at lave virksomhedsspecifikke apps, hvordan får man det så rullet ud og serviceret, og hvordan styrer man sikkerheden omkring det?" lyder de typiske problemstillinger ifølge Per Andersen.

"Der begynder at være nogle værktøjer i markedet, som gør, at man kan gøre det ret professionelt."

Han vurderer, at diskussionen om, hvorvidt man som it-afdeling skal understøtte en eller flere mobile platforme, grundlæggende er død. I stedet er fokus nu på, hvordan man understøtter flere platforme bedst muligt.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3





Kommentarer






 
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jaynet A/S
It- og teleløsninger samt datacenterydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

White papers
RESUMÉ I dette white paper kan du læse om, hvordan administrationen af mobile enheder er...

RESUMÉ I dette white paper kan du læse om, hvordan du med Citrix får en komplet løsning, der gør...

RESUMÉ I dette white paper fra Citrix kan du læse, hvordan desktop-virtualisering hjælper din...

 



Computerworld
Se Apples nye kreation: Din iPhone og iPad har fået nye klæder
Her er den største nyskabelse siden introduktionen af iPhonen.
CIO
Bella Center fyrer halvdelen af it-afdelingen
Københavns konferencemekka har halveret antallet af medarbejdere i it-afdelingen. Men det handler ikke om at spare penge, lyder forklaringen.
Comon
Test af fem Android-mobiler: Her er den bedste smartphone
Hvilken Android-mobil er den bedste lige nu? Få svaret i denne stortest, hvor vi ser nærmere på de her fem supermodeller: Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z, Google Nexus 4 og LG Optimus G.
Channelworld
Ib Kunøe optager gigantlån i Atea
Nye virksomhedsobligationer for 300 millioner kroner kan både bruges til nye opkøb eller til at forkæle aktionærerne, lyder det fra it-investoren.
White paper
Mobility og autentificering
Aladdin eToken er et stærkt token lifecycle management-system, som understøtter to-faktor-autentificering og fungerer med VPN og kryptering.


Log ind
x
E-mail
Kodeord