Foto: Torben Klint.

Løbske batch-kørsler sendte Nordeas netbank i sort


Publiceret d. 3. januar 2013 kl. 15.30


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Fredag mellem jul og nytår og senest igen i går, onsdag, var Nordeas netbank i store problemer med ustabil drift i dagtimerne.

Derfor havde kunderne svært ved at komme på netbanken både den 28. december og den 2. januar.

Problemerne med netbanken skyldes ifølge Nordeas underdirektør Martin Andersen med ansvar for netbanken for privatkunder, at der blev kørt årsregnskaber i såkaldte batches samtidigt med, at årets sidste og første bankdage er nogle af de mest travle i netbanken.

"Vi har en regel om, at der aldrig må køre batches i dagtimerne, men på grund af fejl i afviklingen af vores batchjobs er disse blevet forsinket til dagtimerne, og derfor havde vi ustabil drift den 28. december og 2. januar," forklarer Martin Andersen til Computerworld.

Tabte pusten
Han fortæller, at batches på årsplan med pensioner, renteberegninger og afstemning er meget større end de normale batches, der bliver afviklet hver dag/nat.

"Vi tabte simpelthen pusten i systemerne, og inden vi kunne nå at få styr på de forsinkede batches, var den ustabile drift en realitet."

"Vi havde ellers forsøgt at fordele vores batchjobs udover flere dage," lyder det fra Martin Andersen, som siger, at nogle batchjobs planmæssigt først kan afvikles i det nye år.

Oveni de forsinkede batches havde Nordea over fem millioner kunde-logins på sin netbank den 28. december, hvilket er dobbelt så mange som onsdag den 28. november og godt en halv million mere end den sidste bankdag på måneden.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
Finans-it, Netkultur, Nedbrud, Erhverv


Kommentarer


Forsiden lige nu

I en gammel kirke, i et oppusteligt telt, på nedlagte militæranlæg eller midt i ørkenen. Der er ingen grænser for, hvor man kan banke et datacenter op. Her er de 10 sejeste anlæg i verden. I samarbejde med TechWorld.
24. maj 2013 kl. 16.02 | læs »

Vi ser nu konturerne af fremtidens mobilnetværk, 5G, der vil kunne levere uhørt høje hastigheder. Men hastigheden er slet ikke det mest interessante ved 5G, lyder det fra dansk teleforsker.
24. maj 2013 kl. 10.00 | læs »

Yahoo er på masse-opkøb i øjeblikket. Seneste køb er dansk.
24. maj 2013 kl. 14.38 | læs »

Reportage: Den næste store bølge af digitalisering er på vej i det offentlige. Snart får alle virksomheder og borgere automatisk en digital postkasse.
23. maj 2013 kl. 12.21 | (1) | læs »





White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

 


Mest læste seneste uge

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

Efter en testperiode på knap et år i en dansk virksomhed blev Microsofts Office 365 sendt ud i kulden - mens IBM's SmartCloud kom ind i varmen.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

Efter at have talt om Internet of Things i årevis, er det nu tid til at udnytte den verden af muligheder, der opstår, når milliarder af enheder kobles trådløst til internettet.