Få så styr på de apps - ellers mister du kunder


Publiceret d. 21. januar 2013 kl. 10.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også:

Her er årets bedste apps til Android og iOS


Computerworld News Service: Forrester advarer nu om, at hvis du som it-chef ikke investerer i en ordentlig strategi for mobil-applikationer, vil konkurrerende virksomheder med brugervenlige og nyttige apps begynde at tiltrække din virksomheds kunder.

I rapporten The business impact of mobile engagement argumenterer Forrester:

"Virksomheder, der kan "skabe en mobil-app, der tilbyder en fundamentalt anderledes mulighed eller tjeneste ved at imødekomme folks behov i deres fysiske omgivelser, kan øge loyaliteten eller trække kunder væk fra deres nuværende banker, detailforretninger og medievirksomheder."

Årsagen til dette nye konkurrenceområde drejer sig om nye anvendelsesmuligheder i apps til smartphones.

Betalingsmarkedet bliver mere og mere ustabilt, i takt med at forbrugerne i stigende grad benytter deres telefoner som digitale betalingsmidler, hvilket udgør en udfordring for de etablerede betalingsleverandører.

Prognosen fra Forrester lyder:

"Nye konkurrenter fra alle retninger på området for mobilbetaling vil forandre de traditionelle betalingsmodeller. Det bliver en udfordring for etablerede spillere, der bygger på traditionelle modeller, at fastholde deres aktuelle gebyr-strukturer."

"Andre kerneydelser, der er modne til at blive forandret af mobilområdet, inkluderer korttjenester (Apple), identitet (Facebook) og telekommunikation (Skype)."

Mellemhandlerens død?
Rapporten fremhæver også tjenester, der aggregerer medieindhold, rejseoplysninger eller personlig økonomi som områder, hvor erhvervslivets traditionelle kunderelationer udfordres.

Det er, fordi mobil-applikationer giver mulighed for at samle tjenester på en måde, der er mere bekvem for forbrugerne, end hvis de selv skulle skabe sig et overblik over udbuddet.

Ligeledes skaber mobil-applikationer nye servicemodeller, der fjerner behovet for mellemled.

Forrester udlægger det således: "Hvis en producent og en forbruger kan finde hinanden umiddelbart og foretage en handel ved hjælp af en mobil-app, så bliver den traditionelle mellemhandler irrelevant."

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer


Forsiden lige nu

Efter at have talt om Internet of Things i årevis, er det nu tid til at udnytte den verden af muligheder, der opstår, når milliarder af enheder kobles trådløst til internettet.
22. maj 2013 kl. 07.00 | læs »

Efter en testperiode på knap et år i en dansk virksomhed blev Microsofts Office 365 sendt ud i kulden - mens IBM's SmartCloud kom ind i varmen.
21. maj 2013 kl. 09.00 | (7) | læs »

It-giganten KMD købte forleden BørneIntra af UNI-C for et millionbeløb. Tjek prisen her.
22. maj 2013 kl. 08.31 | læs »

Hele sagen om it-rigmanden Finn Helmers personlige konkurs kan havne i Landsretten. Læs hvordan den tidligere mangemillionær er havnet i et sandt konkurs-mareridt.
21. maj 2013 kl. 11.03 | læs »





White papers
I dette white paper kan du læse resultatet af en spørgeundersøgelse af medlemmerne af CIO Forum...

I dette white paper kan du læse om, hvordan du får bedre resultater på bundlinjen, hvis du...

RESUMÉ Den følgende liste af syv essentielle SOA-praksisser gør det muligt at nøje afstemme...

 


Mest læste seneste uge

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

Interview: Endnu en stor dansk virksomhed giver sig i kast med et omfattende cloud-projekt. Her fortæller CIO Thomas Okke Frahm om overvejelserne om skyen og om selve migreringen til den nye løsning.

Efter en testperiode på knap et år i en dansk virksomhed blev Microsofts Office 365 sendt ud i kulden - mens IBM's SmartCloud kom ind i varmen.