Sådan hjælper PET lokale politifolk med it-opgaver

PET's særlige it-specialister hjælper lokale politifolk med blandt andet avancerede it-overvågningsopgaver. Men hvordan og hvor meget vil myndigheden ikke oplyse.

Artikel top billede

Videoovervågning, sporing og aflytning, hvis gennemførelsen af indgrebet er af en særlig van­skelig karakter eller skal ske under benyttelse af særligt udstyr.

I disse tilfælde hjælper PET-folk de lokale politifolk, fremgår det af PET´s hjemmeside.

Den enkelte politikreds har ansvaret for den strafferetlige efterforskning, herunder for at spørgsmålet om lovligheden, ligesom politikredsen har ansvaret for gen­nemgangen og opbevaringen af de indhentede oplysninger.

Imidlertid er det hemmeligt for offentligheden i hvor stor grad Politiets Efterretningstjenestes særlige enhed ved navn Teknisk Center har hjulpet lokale politikredse rundt omkring i Danmark med avanceret overvågning.

Det fremgår af et svar fra PET på en aktindsigt, som Computerworld har begæret.

PET´s it-kapacitet må ikke komme frem

Ifølge svaret fra PET afviser myndigheden at oplyse i hvor mange tilfælde specialisterne fra Teknisk Center har ydet bistand til overvågning.

PET har afvist at oplyse antallet af sagerne "fordi oplysningerne kan give en vis indsigt i efterretningstjenestens kapaciteter samt i omfanget af de opgaver, som efterretningstjenesten varetager."

PET afslører dog, at Teknisk Center i Politiets Efterretningstjeneste "i et vist omfang yder operativ bistand til politikredsene."

Tjenesten henviser til årsberetningen for 2008 til 2010, hvor det ifølge myndigheden fremgår, "at bistanden til politikredsene for henholdsvis Aktionsstyrken, Observationsstyrken og Teknisk Center i 2009 og 2010 samlet udgjorde henholdsvis 39 procent og 43 procent af det samlede antal opgaver, som de nævnte enheder udførte."

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics