It-kæmper i alliance mod mobilpirater

Nokia, Intel, Samsung og Matsushita vil bekæmpe mobilpirater ved at bruge fælles standarder i deres kopibeskyttelses-software til mobiltelefoner og lommecomputere. Microsoft vil ikke være med.

Teknologi-giganterne Nokia, Intel, Samsung og Matsushita går nu samlet til kamp mod pirater, der ulovligt kopierer elektronisk indhold på mobiltelefoner og lommecomputere, skriver Wall Street Journal.

Den nye alliance, der får navnet Content Management License Administrator, skal stikke en kæp i hjulet på mobilpirater ved hjælp af fælles standarder på kopibeskyttelses-software til mobile apparater.

Formålet er at give kunderne adgang til digitalt indhold, uden at leverandørerne behøver at frygte, at kunderne deler ulovlige kopier med hinanden.

Eksempelvis downloader mange brugere ringetoner og spil til mobilen i dag, men indholdsleverandørerne holder igen med hele sange og videoer, da de er overbeviste om, at pirater hurtigt vil sprede ulovlige kopier til mobile apparater verden over.

Microsoft går solo

De fælles standarder for kopi-beskyttelse leveres af organisationen Open Mobile Alliance (OMA), der blev stiftet i 2002 med deltagelse af over 200 it-kæmper, heriblandt Microsoft, Motorola, Nokia og Sun.

OMA strikker standarder sammen, så producenter af hardware og software til mobiltelefoner og andre håndholdte apparater har nogle fælles retningslinjer at følge. Standarderne skal blandt andet sikre, at mobilapparaterne kan tale sammen, uanset hvilket styresystem de kører.

Men det ser ud til, at OMA nu rammes af splittelse, da softwaregiganten Microsoft ikke vil være med, men vil følge sin egen teknologi til beskyttelse mod mobilpirater.

Dermed rammes OMA af et hårdt tilbageslag, da organisationen svækkes uden deltagelse af softwaregiganten, da der er Microsoft-software i mange avancerede mobiltelefoner og lommecomputere.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics