Headhunter: Derfor har it-projektledere så svært ved at få job


Publiceret d. 6. februar 2013 kl. 11.04


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Læs også:
Syv ting der afgør din succes som it-projektleder

Sådan gik Rolf fra top-projektleder til desperat jobjagt

Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser


"Man kan fodre svin med projektledere." 

Så kontant lyder meldingen fra Peter Rasmussen, der er direktør for rekrutteringsvirksomheden iHeadHunt.

"Desværre viser det sig, at der igennem de seneste kriseår har været særdeles mange projektledere, som desværre er blevet fyret - og som nu har svært ved at få fodfæste igen på arbejdsmarkedet. Tit til deres egen overraskelse," følger Peter Rasmussen op.

Han er oprindelig uddannet datalog fra Købehavns Universitet og har herudover mere end 20 års erfaring som udvikler og projektleder. 

I de sidste tre og et halvt år har han været it-headhunter, og han har mødt mange it-projektledere, der tror, at en certificering er vejen frem. 

"Det er ingenlunde tilfældet. En Prince2 Foundation-certificering er for eksempel ikke ensbetydende med, at man kommer til samtale. For overhovedet at blive vurderet, skal man have mindst tre-fire års relevant, praktisk erfaring plus en certificering," pointerer Peter Rasmussen. 

Mange gå skuffede hjem
Han fortæller, at han har haft mange projektledere, der undrer sig over, at de ikke er kommet til samtale, når de jo nu har en række fine certificeringer.

"Jeg har skuffet kandidater, fordi de mangler konkret praktisk erfaring med den type projekter, som kunden skal have ført sikkert i hus. Kunden efterspørger erfarne og relevante projektledere - ikke en generalist, der tror, at en certificering er lig med kompetence," forklarer Peter Rasmussen og fortsætter: 

"Det er derfor min oplevelse lige nu, at man billedeligt talt kan fodre svin med it-folk, som tror, at de er værdifulde projektledere, bare fordi de har en certificering."

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer


Forsiden lige nu

Acer er ikke kendt for at være Apple-lækker, men Aspire S7 imponerer alligevel. Kombinationen af Gorilla Glass, aluminium og et slankt design er velvalgt, og så har computeren også atletiske evner.
22. maj 2013 kl. 10.01 | læs »

Efter at have talt om Internet of Things i årevis, er det nu tid til at udnytte den verden af muligheder, der opstår, når milliarder af enheder kobles trådløst til internettet.
22. maj 2013 kl. 07.00 | læs »

It-giganten KMD købte forleden BørneIntra af UNI-C for et millionbeløb. Tjek prisen her.
22. maj 2013 kl. 08.31 | læs »

Om kort tid skal danske virksomheder og borgere tvinges til at benytte digital post. Men hvad får staten egentlig samlet ud af den manøvre i kroner og ører? Det ved ingen.
22. maj 2013 kl. 09.01 | læs »





White papers
E-magasinet Smart Enterprise Exchange udgør en unik og eksklusiv informationsressource til...

Læs i dette white paper, hvordan du udvikler mere intelligente produkter ved at bruge værktøjer...

Uden gode kravspecifikationer får man ikke et godt system. Kravhåndtering eller Requirements...

 


Mest læste seneste uge

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

Interview: Endnu en stor dansk virksomhed giver sig i kast med et omfattende cloud-projekt. Her fortæller CIO Thomas Okke Frahm om overvejelserne om skyen og om selve migreringen til den nye løsning.

Efter en testperiode på knap et år i en dansk virksomhed blev Microsofts Office 365 sendt ud i kulden - mens IBM's SmartCloud kom ind i varmen.