Danmark det fedeste marked: Atea skovler penge ind


Publiceret d. 7. februar 2013 kl. 10.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Trods et presset it-marked fortsatte forhandlergiganten Atea sidste år sin vækst med en fremgang i den samlede omsætning på 3,5 procent til i alt 20,9 milliarder kroner.

Det fremgår af Atea-koncernens årsregnskab, som blev præsenteret her til morgen i Oslo.

Væksten er især sket inden for software og services, mens hardwaremarkedet især i 4. kvartal er faldet.

Ateas koncernchef, Claus Hougesen, kunne berette om et overskud (EBITDA) på 823 millioner kroner, svarende til en overskudsgrad på knap fire procent.

"Trods et presset it-marked har vi bevaret eller øget vores markedsandele," lød det under præsentationen af regnskabet fra Claus Hougesen.

Han pegede blandt andet på, at det samlede nordiske it-marked i løbet af fjerde kvartal har oplevet et fald på tæt ved 10 procent, hvilket også har påvirket Atea.

De væsentligste bidrag til Ateas forretning kommer stadig fra de tre kernemarkeder Danmark, Norge og Sverige, hvor især Norge springer i øjnene med en vækst i hele 2012 på tæt ved 10 procent.

Bedre overskudsgrad i Danmark
Sammenlignet med de skandinaviske kolleger er den danske forretning dog stadig den mest profitable med et EBITDA på 282 millioner kroner og en betydeligt bedre overskudsgrad end Norge og Sverige.

Atea opgør sit koncernregnskab i norske kroner, som i løbet af 2012 er steget en del i værdi.

Det får omsætning og overskud i de øvrige lande til at se en kende mere blege ud.




Kommentarer


Forsiden lige nu

Google har i denne uge afholdt udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Se her hvad søgegiganten kunne præsentere af nyskabelser.
17. maj 2013 kl. 16.06 | læs »

Linus Torvalds har haft travlt. Den næste udgave af Linux-kernen er på trapperne, og det bliver den største kodeommøblering i mange år.
17. maj 2013 kl. 15.29 | læs »

Apples iPhone 4S klarer sig markant dårligere end konkurrenterne i test om mobildækning i det danske landskab. Læs, hvordan kritikken modtages af Apple.
17. maj 2013 kl. 14.24 | (4) | læs »

Sagen om Pirate Bay-stifteren, der har haft adgang til Nordeas hovedcomputer og kunders konti, blev politianmeldt af Nordea i Danmark, hævder banken. Men andre steder fremgår det, at det var politiet, der henvendte sig til Nordea.
17. maj 2013 kl. 14.57 | læs »





White papers
Din virksomheds omsætning og profit er afhængig af den værdi, du leverer til dine kunder. Men...

Det er altafgørende ved et moderniseringsprojekt for at nedsætte it-driftsudgifterne at definere...

I takt med, at de mellemstore virksomheder strammer livremmen for at modstå de...

 


Mest læste seneste uge

Hvis du følger disse 12 gode råd, vil du sørge for, at din pc altid fungerer optimalt, og at sikkerheden er i top.

Hold godt øje med disse 11 advarselstegn. Og skrid straks til handling, hvis du falder over bare én af dem.

Galaxy S4 er smækfyldt med innovative funktioner, men også med en del gøgl. Er det for meget? Få vores dom over Samsungs nye topmodel.

For mange vil valget af ny Android-mobil stå mellem Samsung Galaxy S4 og HTC One. Men hvilken skal du vælge? Vi giver dig overblikket og peger på fordele og ulemper ved de to supermobiler.

En bananrepublik, hvor embedsmændene lider af fremskreden demens, tordner Hans Damm nu efter dagens nederlag i Østre Landsret i stor SINE-sag.