Mobilselskaber skal betale stråle-forskning


Publiceret d. 11. marts 2004 kl. 10.53


Annonce:
 
ANNONCE:
Mobilselskaberne skal hive penge op af lommen og være med til at betale for forskning, som skal afsløre, om elektromagnetisk stråling fra mobiltelefoner og de nye 3G-mobilmaster er sundhedsfarlige.

Det mener overlæge Christoffer Johansen fra Kræftens Bekæmpelse, der var en af talerne ved en høring om mobilstråling onsdag i Landstingssalen på Christiansborg.

- Jeg mener principielt, at teleselskaberne har pligt til at sikre sig, at de nye produkter, de sender på gaden, ikke indebærer en sundhedsrisiko for borgerne. Derfor har de pligt til at være med til at betale for forskningen, sagde overlægen.

TDC: Spild af penge
Dermed lægger han sig ud med TDC's koncernchef Henning Dyremose, der i februar udtalte, at det er spild af penge at hælde millioner i danske stråleforskning.

Udtalelsen faldt i kølvandet på regeringens beslutning om at bruge 30 millioner kroner på et toårigt forskningsprogram, der skal afdække, om mobilstråling udgør en sundhedsfare for børn og voksne. Han henviste dengang til, at der findes tonsvis af udenlandsk forskning om mobilstråling, så et dansk forskningsprogram ville ikke bidrage med noget nyt.

Det står dog i skarp kontrast til holdningen blandt de forskere, politikere og andre stråleinteresserede, der var mødt op på høringen i København. Eksperterne mente, at det er umuligt at vurdere noget endegyldigt ud fra den forskning, der foreligger i dag.

- Der er ingen forskning i dag, der direkte beviser, at mobilstråling er sundhedsfarlig. Resultaterne viser, at påvirkningen fra mobiltelefoner og fra 3G-master fremkalder en effekt, men det er ikke det samme, som at det er skadeligt, siger Christoffer Johansen.

Han efterlyser derfor mere solide forskningsresultater, der kan være med til at bringe debatten om mobiltelefoneres sundhedsfare videre.

Ekperter: Ny forskning nødvendig
Også professor i miljømedicin Philippe Grandjean fra Syddansk Universitet mener, at den nuværende viden om mobilstrålernes påvirkning af helbredet er for sparsom.

- Vi ved ikke, om udviklingen inden for mobilteknologien foregår på en fornuftig måde set fra et helbredsmæssigt perspektiv, da forskningen inden for de biologiske effekter af mobiltelefoni er alt for tilfældig, sagde han ved gårsdagens høring.

Lektor Sianette Kwee fra Institut for Medicinsk Biokemi ved Århus Universitet stod som den eneste fremmødte forsker frem med den holdning, at der allerede findes forskning i dag, der beviser, at elektromagnetiske stråler fra blandt andet mobiltelefoner og master kan medføre skader.

De forskningsresultater, hun fremlagde, blev dog fejet af bordet af eksempelvis Christoffer Johansen, der ikke mener, at forskningen er solid nok.

Sianette Kwee henviste blandt andet til sin egen og anden forskning, eksempelvis fra Holland, der efter hendes vurdering beviser, at strålingen fra mobiltelefoner øger risikoen for kræft. Desuden påvirker det cellevæksten og immunforsvaret og kan give stress og søvnløshed.

- Ansvarlige politikere og erhvervsfolk burde tage hensyn til bekymringen i den almindelige befolkning. Derfor er det arrogant, når der ikke bliver lyttet til den forskning, der allerede findes, sagde hun.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.