Uenighed bag Videlity-direktørskifte

Danske Videlity Software skifter ud i toppen, fordi der på afgørende punkter er uenighed mellem den nuværende direktør og selskabet. Videlity har igennem to år udviklet software til at binde forskellige ERP-systemer i forsyningskæden sammen, og en ny direktør skal nu banke salget i vejret.

Nis Juhl Lorenzen afløses 1. juni af James van Hauen på posten som administrerende direktør for danske Videlity Software.

Igennem to år har Nis Juhl Lorenzen stået i spidsen for udviklingen af Videlity Softwares hovedprodukt, der skal gøre livet lettere for virksomheder, som vil kæde deres forsyningskæde sammen på tværs af organisationer og underleverandører.

Nu har uenighed på afgørende punkter ført til, at han erstattes på posten, samtidig med at virksomheden står over sit salgsmæssige gennembrud, der i år skal tredoble omsætningen til omkring 10 millioner kroner.

- Vi har udviklet et produkt, som er blevet ret unikt, og vi har fået etableret en række tilfredse referencekunder, også internationalt. Nu skal der accelereres yderligere, og det er helt fint, at der kommer en ny ind til at gøre det, siger Nis Juhl Lorenzen.

Nået til salgsfasen

Han skiftede for to år siden til Videlity Software efter 12 år hos forhandleren Topnordic. Nis Juhl Lorenzen har indgående kendskab til selskabets software og fortsætter derfor som ledelseskonsulent, når den ny mand, James van Hauen, overtager topposten.

James van Hauen kommer fra en stilling som salgsansvarlig for software til den finansielle sektor hos IBM. I Videlity Software skal han bruge de eksisterende referencer som Oticon, Danske Trælast og Louis Poulsen til at overbevise resten af verden om det nyskabende i produktet.

- Det er næste skridt i vores strategi. Nis har været meget god til at få produktet færdigt og til at få nogle referencer på. Nu er vi nået til næste fase, hvor produktet skal sælges, og i første omgang fokuserer vi på det nordiske marked, siger bestyrelsesformand Thomas Hartwig.

Selv om selskabet i en pressemeddelelse skriver, at der på afgørende punkter er uenighed om selskabets strategi, vil ingen af partnerne komme nærmere ind på det. De mener begge, at der er tale om et udramatisk direktørskifte.

- Der er ingen smækken med dørene eller nogen, der er blevet uvenner over noget, fortæller Thomas Hartwig.

Stort salgspotentiale

Både bestyrelsesformanden og den afgående direktør ser et stort voksende marked for løsninger til Supply Chain Collaboration, som er det område, der satses på.

I praksis betyder det software og koncepter, som binder forsyningskæden i forskellige virksomheder og afdelinger sammen på tværs af ERP-systemer som Navision, Peoplesoft og SAP.

- Mange har snakket om Supply Chain Management og om at integrere systemer og processer, men det har altid været noget, der lå inden for virksomhedens fire vægge. Det er lykkedes for os at lave et produkt, der binder forskellige ERP-systemer, processer og organisationer sammen på en forholdsvis simpel måde. Vi står over for et marked, som kommer til at eksplodere i de kommende år, siger Nis Juhl Lorenzen.

Videlity satsede oprindeligt på et operativsystem til e-handel, men strategien blev i slutningen af 2001 ændret til en satsning på det nuværende produkt.

Investorer som Lønmodtagernes Dyrtidsfond, Danske Erhvervsinvestering og Vækstfonden har skudt mere end 72 millioner kroner i selskabet, der i 2002 fik et underskud på knap 21 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS