Udbydere: Internetkunder skal tage ansvar

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 6. maj 2004 kl. 14.25
 
ANNONCE:
Den almindelige internetbruger skal tage ansvar for sig selv, når han kobler sig på internettet. Det er altafgørende for få it-sikkerhed til at fungere.

Det er budskabet fra de danske internetudbydere, som torsdag præsenterede et nyt sikkerhedskodeks, der fastsætter, hvordan udbyderne håndterer de krisesituationer, som truer den danske del af internettet.

Det vil blandt andet ske ved, at internetudbyderne i fællesskab beslutter, hvornår bestemte porte på internettet skal lukkes for at bremse et udbrud af en internetorm.

De internetudbydere, som er med i samarbejdet, forpligter sig ligeledes til at informere kunderne om sikkerhed.

- Det er vigtigt, at vi ikke tager ansvaret væk fra brugerne, siger Jesper Hansen, teknisk direktør i Cybercity og leder af den styregruppe, som koordinerer det nye sikkerhedssamarbejde mellem de danske udbydere.

Store konsekvenser vil åbne øjne
Hvis kunderne skal tage ansvar for sig selv, kræver det en oplysningsindsats for at få kunderne til at forstå vigtigheden af it-sikkerhed. Den proces vil tage år, vurderer Lars Torpe Christoffersen, direktør for TDC's fastnetselskab.

- Når konsekvenserne for brugerne bliver store nok, så vil de forstå det, siger han.

Han peger blandt andet på nye internetbaserede tjenester som IP-telefoni, hvor brugerne ikke vil kunne leve med, at internettet bliver lagt ned en hel dag.

TDC-direktøren bakkes op af direktøren for Telias danske fastnetforretning, Peter Bredgaard.

- Det er vigtigt, at det ikke bliver en sovepude, så brugerne læner sig tilbage og overlader det til internetudbyderne at tage sig af sikkerheden. Den enkelte må også tage et ansvar, siger han.

For at få de almindelige internetbrugere til at forstå vigtigheden af it-sikkerhed, må det offentlige træde til og hjælpe med at løfte opgaven, mener Lars Torpe Christoffersen.

- Det handler om uddannelse helt nede på folkeskoleniveau. Hvis eleverne kan lære om personlige firewalls, så vil det også være en effektiv indgang til at påvirke forældrene, siger han.

Brugerne er et usikkert fundament
Sikkerhedssamarbejdet mellem internetudbyderne kan kun til en vis grad afhjælpe akutte sikkerhedsproblemer. Hvis Danmark skal være verdens førende it-nation, er det afgørende, at det offentlige hjælper med at løfte opgaven med at oplyse de almindelige brugere, mener sikkerhedschef Per B. Hansen fra TDC.

- Der skal mere til, hvis vi skal bygge det it-samfund, som ministeren (videnskabsminister Helge Sander (V), red.) taler om. Vi kan ikke som internetudbydere selv løfte opgaven med at få sat it-sikkerhed på dagsordenen i eksempelvis folkeskolen, siger han.

Før de almindelige brugere har lært at tage ansvar for it-sikkerheden, vil det være svært at opbygge et it-samfund. Per B. Hansen sammenligner det med at bygge et hus, hvor fundamentet er gennemtæret og hullet.

- Det, internetudbyderne her gør, er blot en fernis, som kan holde lidt sammen på det. Lige nu kan huset kun blive halvanden etage højt. Der skal gøres meget mere ved fundamentet, hvis huset skal være så højt, som regeringen gerne vil have det, siger Per B. Hansen.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Interview: Peter Corbett stod bag det første storstilede genbrug af offentlige data i USA, som affødte 47 applikationer på en måned. Han fortæller, at der er en del udfordringer med data-udleveringen.
9. februar 2010 kl. 15.59 | læs »

Samtaler med kinesiske, græske og arabiske venner og forretningsforbindelser på modersmålet vil være muligt om få år, mener Google.
9. februar 2010 kl. 15.30 | læs »

Lotus Symphony 3.0 er ude i betaversion 2, og kontorpakken fra IBM er konstrueret til at tage kampen op mod Microsoft Office.
9. februar 2010 kl. 14.22 | læs »

Eksperter vurderer, at KMD misbruger sit monopol, efter at selskabet over en årrække har hævet prisen på fagsystemer med over 50 procent.
9. februar 2010 kl. 07.00 | læs »


Danmarks ældste server: Der er ingen grund til at pille ved en server, der virker, fortæller TDC Hosting om sit bud på landets ældste aktive server.
9. februar 2010 kl. 14.57 | læs »



Jim Hagemann Snabe fra Bramming ved Esbjerg er blevet udnævnt til ny topchef for SAP's 48.000 ansatte. Få overblikket over gårsdagens udnævnelse.
9. februar 2010 kl. 13.40 | læs »



Google går nu i direkte konkurrence med Facebook og Twitter. Det betyder, at du får mulighed for at bruge din Gmail til langt mere end at maile.
9. februar 2010 kl. 13.06 | læs »



IBM lancerer en ny server-serie sammen med en smædekampagne mod rivalen Oracle.
9. februar 2010 kl. 12.24 | læs »



Det kan godt være, at mange Windows 7-brugere har oplevet batteriproblemer efter at have opgraderet til det nye styresystem - men det er ikke vores skyld, siger Microsoft.
(3) | 9. februar 2010 kl. 11.41 | læs »



For medarbejdere, der er omfattet af multimedieskatten, er det populært at købe ekstra it-udstyr over bruttolønnen.
(1) | 9. februar 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...

Intelligente PDU'er eller strømpaneler kan hjælpe dig til at kende dit datacenter bedre, så du...

Ved du, hvor mange printere din virksomhed har, hvad og hvor meget de printer eller hvad deres...