Software til projektstyring har vind i sejlene

Omada har succes med sin software til at styre processerne, når der skal laves it-projekter i store virksomheder. Overskuddet blev fordoblet sidste år, men Omada har fortsat svært ved at tiltrække nok medarbejdere med de rigtige kompetencer.

Omada, der udvikler software til at styre ændringer i processer og til drift af it-systemer, fortsætter fremgange.

Sidste år fordoblede Omada overskuddet, der landede på 6,6 millioner kroner. Selskabet har primært haft succes med sine produkter rettet mod SAP-installationer.

Men ifølge direktør Morten Boel Sigurdsson er der investeret stort i en række nye værktøjer.

Dermed udvides paletten til alle typer it-projekter, og samtidig bliver det muligt for at skabe flere partnerskaber med konsulenthuse.

Det skal en .Net-version af Omadas software, der lanceres efter sommerferien, hjælpe med til.

- På den måde kan vi give nogle partnere et godt tilbud om at kode op mod vores systemer inden for deres kundesegmenter, således at de også kan tjene på processen, forklarer Morten Boel Sigurdsson.

Omada A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Bruttofortjeneste18,710,6
Resultat af primær drift (EBIT)9,45,3
Resultat før skat 9,54,5
Resultat6,63
Egenkapital158,2
Antal ansatte1414
Omada stiler mod en større vækst i det kommende år. Det skal blandt andet ske gennem mere markedsføring af pakke-software og ved at videreudviklere produkterne.

- Vi vil gerne bredere ud på de markeder, vi er interesserede i, fortrinsvis Sverige og England, forklarer Morten Boel Sigurdsson.

Da Computerworl Online for lidt over 10 måneder siden bragte et portræt af Omada i en serie om succesvirksomheder, forestillede direktøren sig, at han midt i 2004 ville have 30 ansatte.

Men det er de samme 14 ansatte, der skabte væksten i 2003, og dermed er det fortsat svært for Omada at tiltrække tilstrækkeligt arbejdskraft med den helt rigtige profil.

- Jeg har dog lige ansat tre personer af den rigtig tunge kaliber, så det går den rigtige vej, selv om det går langsomt, medgiver Morten Boel Sigurdsson.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job