Netdesign vinder mega-netværk til DR Byen


Publiceret d. 24. juni 2004 kl. 14.38


Annonce:
 
ANNONCE:
Det bliver danske Netdesign, der skal levere det IP-netværk, som i DR Byen i Ørestaden skal stå for at sende både video, lyd og telefonsamtaler.

Fuldt udbygget kommer netværket til at få mere end 10.000 tilslutninger, og på grund af de høje krav til video- og radioredigering får de ansatte en forbindelse på en gigabit per sekund helt ud til den enkelte arbejdsplads.

Ordren har en værdi på et større tocifret millionbeløb og kommer efter, at Netdesign tidligere har vundet ordrer på store IP-projekter til Århus Kommune og Bankernes EDB Central (BEC).

Ikke mange om året
- Ordren cementerer vores markedsposition, for den her slags ordrer er der ikke mange af i Danmark hvert år, siger Jørgen Kragbøll, direktør i Netdesign.

Partner i projektet er Cisco, som skal levere det tekniske udstyr. IP-netværket kommer både til at understøtte fastopkoblede netværksbrugere (LAN) og mobile brugere via trådløst netværk (WLAN).

- På netværkssiden er der tale om ny teknologi. Designet er helt anderledes end det, vi normalt ruller ud, for vi har ikke nogen med samme båndbredde, som vi kører her, siger Jørgen Kragbøll.

I DR har man store forhåbninger til det store netværk, som skal gøre det muligt for de ansatte at redigere krævende videoindslag direkte fra deres kontor-pc'er.

Hus i verdensklasse
- DR's ambition er først og fremmest at lave et multimediehus i verdensklasse og at få digitaliseret alle vores digitaliserings- og produktionsprocesser. Det vil vi gerne gøre på et IP-netværk, siger projektleder Jens Grove-Rasmussen.

Derfor har DR også stillet høje krav til driftssikkerhed og redundans.

- Det nytter ikke noget, at netværket går ned lige før TV-Avisen eller Radioavisen skal sendes, siger Jens Grove-Rasmussen.

DR gik i EU-udbud med projektet i april sidste år, og Netdesign har vundet udbuddet i konkurrence med seks andre leverandører.

Efter sommerferien får selskabet mulighed for at øge projektets størrelse, når et nyt udbud om IP-telefoni i DR Byen afgøres.

Det projekt har en værdi på mindst fem millioner kroner, hvortil kommer prisen på blandt andet IP-telefoner.

Installationen af IP-netværket kommer til at vare omkring to år, og Netdesign vil konstant have tre til fire mand til stede i DR Byen.

Netdesign fik i 2003 et overskud på knap 13 millioner kroner ud af en omsætning på 287 millioner kroner.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

IBM Danmark lader hovederne rulle.