Frank Rasmussen i front for britisk Telmore


Publiceret d. 29. november 2004 kl. 11.50


Annonce:
 
ANNONCE:
 
TDC indleder i 2005 sin udrulning af Telmore-konceptet Easymobile i Storbritannien, som bliver prøveballon og skal bane vejen for en lancering i op til 12 europæiske lande.

Telekoncernen har indgået en aftale med den britiske netværksoperatør T-Mobile, og samtidig har TDC udnævnt Frank Rasmussen, der gjorde Telmore til en succes i Danmark, til leder af Easymobile i Storbritannien.

Han skal sikre, at TDC med succes får fat i først de britiske mobilkunder og senere mobilkunder i det øvrige Europa.

Som gulerod har han investeret i en 20 procent ejerandel og en meddirektørpost i Telmore International Holding, der administrerer TDC's satsning på europæisk discount-telefoni under Easy-navnet.

- Han har indbetalt sin del, siger Henning Vest, administrerende direktør i TDC Mobile International, der ikke vil afsløre prisen for aktieposten på 20 procent.

Telmore-erfaring skal videreføres
Han er glad for, at Frank Rasmussens iværksættererfaringer fra Telmore kan blive ført videre i Easymobile i Storbritannien.

I Danmark sidder Telmore i dag på en 10 procents andel af mobilmarkedet. En lignende succes i Europa vil være en kæmpe gevinst for TDC, spår analytikere.

TDC indgik i august en branding aftale med Easygroup, der betyder at teleselskabet under Easy-navnet kan lancere mobiltelefoni efter samme koncept som Telmore i op til 12 europæiske lande.

Tre lanceringer i 2005
Den britiske lancering af Easymobile var ventet og blev meddelt af koncernchef Henning Dyremose i forbindelse med aflæggelsen af regnskabet i begyndelsen af november.

- De følgende lanceringer vil afhænge af succesen af den første lancering og de vilkår, som vi kan forhandle hjem med operatørerne, sagde Henning Dyremose ved den lejlighed.

Han pegede på, at op til tre lanceringer af Easymobile kan finde sted i 2005, og at der er igangværende forhandlinger med tre operatører, hvoraf den ene nu er forhandlet på plads.

T-Mobile, som leverer nettet for TDC i Storbritannien, er regionens største mobiloperatør målt på antal kunder.



Alle artikler om:
Frank Rasmussen


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.