Saxotech vil i kamp med Google og Yahoo

Nordjyske Saxotech, der udvikler systemer til aviser, har udvidet sin software til også at dække annoncering på nettet for at skabe fortsat vækst. De nye funktioner skal gøre Saxotechs kunder i stand til at tage kampen op med Google og Yahoo.

Efter endnu et år med både vækst og overskud er nordjyske Saxotech klar med en udvidelse til selskabets software til nyhedsproduktion, så kunderne kan tage kampen op på det eksplosive onlinemarked for annoncering.

Saxotech kom ud af 2004 med et overskud på 2,4 millioner kroner, mens omsætningen steg med 31 procent til 85,5 millioner kroner. I år skal salget et pænt stykke over 100 millioner kroner, og væksten skal i høj grad komme fra USA.

- Vi har traditionelt arbejdet med redaktionelle systemer til print og online. Nu går vi også ind på området annoncering. Der er stor fremgang i onlineaktiviteterne, specielt i USA, og der er vi meget godt positioneret med vores system Publicus, fortæller administrerende direktør Anders Christiansen.

Softwaren fra Saxotech skal hjælpe dagbladene med at overvinde annoncetruslen fra blandt andet søgemaskinerne, der vinder frem på betalte søgninger.

- Der er mange andre prismekanismer, der gør sig gældende online, såsom page views og impressions og placering på siden. Det er en helt ny videnskab, hvor aviserne skal gøre sig, hvis de skal tage kampen op med Google og Yahoo, siger Anders Christiansen.

Saxotech A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning85,565,3
Resultat af primær drift (EBIT)5,94,4
Resultat før skat 5,44,5
Resultat2,44,1
Egenkapital38,635,9
Antal ansatte7664
En lang række danske medier bruger i dag Saxotechs system på nettet.

Saxotech har 100 ansatte og har i år udvidet til også at fokusere på Tyskland gennem en distributionsaftale med selskabet Leomedia. I USA sidder 35 ansatte, som skal sikre stærk organisk vækst.

- Vi arbejder i Skandinavien, Nordamerika og Tyskland. Vi kan godt lide at vokse, men vi kan også godt lide noget fokus, siger Anders Christiansen.

2004 bød også på en udvidelse af produktet Saxopress, så det har fået ny brugergrænseflade og understøttelse af Adobe Indesign. Hertil er kommet en ny fælles udviklingsplatform for Windows-pc'er og Mac.

Saxotech er et af selskaberne i porteføljen hos den nordiske venturefond Nordic Venture Partners.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S