Apples Itunes er åbnet i Danmark


Publiceret d. 10. maj 2005 kl. 08.22


Annonce:
 
ANNONCE:
Apples digitale musikbutik Itunes, der har taget det amerikanske marked med storm, er nu åbnet i Danmark, Norge, Sverige og Schweiz.

Åbningen kommer efter flere ugers spekulationer og rygter om, at en lancering var lige på trapperne.

Itunes indeholder over en million sange, som danskere kan købe for otte kroner stykket. Hele albums starter ved 80 kroner.

Antallet af sange er cirka det dobbelte af den danske tjeneste Phonofile, der lægger infrastruktur til de fleste danske musikbutikker på nettet.

Danmark blev forbigået, da Itunes åbnede i en række lande i oktober sidste år. Her var argumentet blandt andet, at Danmark ikke var et euro-land.

Først i marts i år fik Apple dog domænet Itunes.dk, som blev købt af en privat københavner for få hundrede kroner.

Itunes er tæt knyttet til Apples digitale musikafspiller Ipod, der har sat sig tungt på markedet i store dele af verden og blandt andet skubbet Sony af tronen som den herskende inden for bærbar musik.

Også mange danskere har investeret i Ipods, men de har indtil nu altså været uden mulighed for at købe sange hos Apple.

Itunes er nu tilgængelig i 19 lande.


Relevante link

Apple Itunes




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Danske og norske myndigheder har forbudt brugen af Google Apps. Der er mange tabere, men ingen vindere ved at forbyde cloud computing.
7. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.
6. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

Den svenske regering siger efter en del ballade farvel til IBM's mail- og samarbejdsplatform, Lotus Notes. Se hvad svenskerne vælger.
7. februar 2012 kl. 08.14 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.