FDIH: Stil krav til udbydere af webhoteller


Publiceret d. 11. maj 2005 kl. 08.52


Annonce:
 
ANNONCE:
Fra den ene dag til den anden forsvandt Jørgen Floes tre hjemmesider, der var parkeret på et webhotel hos On2web.dk.

Siden har det været umuligt at komme i kontakt med selskabet bag, og det er desværre langt fra en enestående historie.

- Mange privatpersoner og mindre virksomheder har forsvindende lidt kendskab til deres udbyder af webhotel. Først når der opstår problemer, bliver det klart, at det er umuligt at komme i kontakt med udbyderen, eller at selskabet måske ikke længere eksisterer, siger direktør Morten Kamper, Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH).

Flere krav til udbyderen
Morten Kamper opfordrer til, at virksomheder og privatpersoner bliver bedre til at stille klare krav til eksempelvis båndbredde og driftsikkerhed, når der vælges webhotel.

- I første omgang skal man gøre op med sig selv, hvad ens eget behov er, og så skal man i øvrigt stille samme krav til sin udbyder af webhotel, som man vil stille til alle andre leverandører. Helt grundlæggende bør man vide, hvem det er, man handler med, siger Morten Kamper.

Pris og stabilitet
Ifølge Morten Kamper er det sjældent en god idé udelukkende at gå efter de billigste web-hoteller, når hjemmesiderne skal placeres.

- På hosting-markedet får man typisk, hvad man betaler for. De dyreste er ikke nødvendigvis de bedste, men der er ofte en sammenhæng mellem pris, stabilitet og service, siger Morten Kamper.

Den tidligere On2web.dk-kunde Jørgen Flores er også nået frem til, at han vil være mere grundig med valg af webhotel, når de tre forsvundne hjemmesider skal på nettet igen.

Jørgen Floes er blandt andet begyndt at ringe til de potentielle udbydere af webhoteller med en række spørgsmål til, hvad deres tilbud omfatter, og hvilke rettigheder han har som kunde.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.