Flextronics-lukning dyr for Embedit

Da Flextronics lukkede i Danmark sidste år, forsvandt samtidig 40 procent af it-virksomheden Embedits omsætning. Siden da har selskabet arbejdet hårdt på at frigøre sig af afhængighed af få store kunder. Embedit formåede at reducere tabet af den største kunde til en nedgang i 2004-omsætningen på 10 procent.

Lukningen af elektronikvirksomheden Flextronics sidste år kom som lidt af et chok for it-virksomheden Embedit, der på det tidspunkt baserede 40 procent af sin årlige omsætning på den nordjyske virksomhed.

- Vi havde 25 mand i arbejde for Flextronics, der var vores suverænt største kunde, siger Tommy Andersen, administrerende direktør, Embedit.

Selskabet gik omgående i gang med brede omsætningen ud på flere kunder.

I 2003 udgjorde de tre største kunder 87 procent af omsætningen, mens dette tal i 2004 var reduceret til 58 procent.

Ingen over 15 procent

- Allerede nu står ingen af vores kunder for mere end 15 procent af omsætningen. Vi har to håndfulde kunder, der vægter næsten lige meget, siger Tommy Andersen.

Embedit er specialiseret i udvikling af elektronik og embedded (indlejret) software. Selskabet arbejder inden for mobil/tele-, medico-, energi-, industri- og transportsektorerne.

Embedit A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning42,145,8
Resultat af primær drift (EBIT)2,46,1
Resultat før skat 2,46,2
Resultat1,74,3
Egenkapital3,05,4
Antal ansatte3128
Embedit har også opnået en bedre balance mellem projektafdelingen og udviklingsafdelingen. Det skal forstås på den måde, at det i dag er lige så almindeligt, at kunderne outsourcer deres udvikling til Embedit, som det tidligere var almindeligt, at Embedits udviklere sad ude hos kunderne.

God timing

- Den udvikling havde faktisk ikke noget at gøre med lukningen af Flextronics, men timingen vidste sig at være rigtig god, siger Tommy Andersen.

Derudover er der etableret en dedikeret projektudviklingsafdelingen med base i selskabets hovedkontor i Herlev og i øvrigt også etableret en afdeling i Sønderborg på Als.

- Begge dele har været positive oplevelser for os, siger Tommy Andersen, der forventer en 2005-omsætning på niveau med sidste år, men et højere overskud.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS