HOB har indtjeningsmålet i sigte

En satsning på projektsalg fremfor salg af produkter betyder, at konsulenthuset HOB Business Solutions når en overskudsgrad i år på 10 procent. De to stiftere deler i dag direktørposten, efter at uenighed sidste år gav et brud med den tidligere direktør og medejer, der blev købt ud.

Målet om en overskudsgrad på 10 procent er inden for rækkevidde for konsulenthuset HOB Business Solutions.

? Sidste år nåede vi en overskudsgrad på fem procent, og i første halvår i år er vi oppe på 10 procent, så det ser ud til, at vi når det overskudsmål, som vi satte os i 2003, siger Hasse Bergman, direktør, HOB Solutions.

Han stiftede firmaet i 1998 sammen med Jesper Outze, Thomas Hagen Johansen og Karsten Rasch.

Ansatte ekstern direktør

Overskudsmålet blev sat i 2003. Det skete samtidig med, at selskabet ansatte Hans Peter Bech som ekstern administrerende direktør. Han købte samtidig 20 procent af virksomheden.

Med Hans Peter Bech ved roret steg omsætningen godt 20 procent i 2004, mens resultatet før skat steg med næsten 400 procent.

Men alt var ikke fryd og enighed på københavneradressen i Ryesgade.

Hans Peter Bech var tilhænger af en strategi, der betød et stærkere fokus på salg af produkter ved siden af løsningssalget, mens de to stiftere troede mere på at holde sig til projektsalg.

Førte til et brud

Uenigheden førte i november 2004 til et brud. Hans Peter Bech forlod HOB Business Solutions og solgte samtidig sin andel af firmaet tilbage til stifterne.

? Det kræver en helt anden infrastruktur og andre arbejdsmetoder at sælge produkter, så vi blev i al mindelighed enige om at stoppe samarbejdet, siger Hasse Bergman.

Han har i dag sammen med sin medstifter Jesper Outze overtaget ledelsen af HOB Business Solutions.

Siden bruddet med den nu forhenværende direktør er forretningen gået rigtig godt, men Hasse Bergman erkender, at det er ikke til at vide om udviklingen havde været endnu bedre, hvis ikke parterne var skiltes.

Timer der tæller

Sikkert er det, at uden produkter på hylderne er det timer, der generer omsætning, og en administrerende direktør generer ikke nogen fakturerbare timer af betydning.

HOB Business Solutions A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning22,118,1
Driftsresultat1,10,3
Resultat før skat 1,0-0,4
Resultat0,70,2
Egenkapital1,30,6
Antal ansatte3028
? Så farvel til direktøren betød en væsentlig reduktion af omkostningerne, siger Hasse Bergman.

HOB Business Solutions har været med til at stifte et internationalt netværk af partnere - Ax-Pact - i 23 lande, der samarbejder om Axapta-projekter på tværs af landegrænserne.

? Det betyder, at vi i dag har mulighed for at deltage i internationale projekter, som vi slet ikke kunne komme i nærheden af tidligere, siger Hasse Bergman.

Gavner overskuddet

Derudover har Microsoft bestemt sig for at fastholde den prisnedsættelse på Axapta, der blev lanceret sidste år efter, at masser af forhandlere rasede over, at Microsoft fjernede de mindre og billigere udgaver, Axapta Small Business Edition og Axapta Professionel fra sortimentet.

Også det gavner overskuddet hos HOB, der i år budgetterer med et resultat på 2,2 millioner kroner før skat ud af en omsætning på 24 millioner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect