TDC's 3G-datakort uegnet til folk på farten

TDC's version af det mobile internet - et lille datakort til computeren - skulle fra oktober give dækning i hele landet og høj hastighed i Danmarks fire største byer. Computerworlds erfaringer fra togturen København-Århus viser dog noget andet.

"Besvar e-mails og få adgang til internettet, mens du er på farten".

Med disse ord reklamerer TDC for et datakort til computeren, men dårlig dækning og kun et par minutter med reel adgang til internettet er den sørgelige erfaring, som Computerworld har haft med en togtur fra København til Århus med det nye datakort.

Kortet skulle ellers give adgang til internettet i hele landet gennem TDC?s GSM-mobilnet via GPRS, og gennem TDC?s nye 3G-net, som foreløbigt har dækning i landets fire største byer.

Sidstnævnte åbner ganske vist først kommercielt til oktober, men Computerworld har fået adgang til at tage en prøvetur.

Men nu til togturen. Kort før Korsør på Sjælland forsøger Computerworlds udsendte at skabe forbindelse til internettet med det udleverede datakort. Datakortet skaber da også en forbindelse, men det er åbenbart ikke det samme som, at man kan få en hjemmeside frem. For det får vi ikke.

Turen over Storebælt er ikke en lykkelig internetrejse. Undervejs oplever vi både manglende mobildækning, at blive smidt af GPRS utallige gange og endelig at skulle genstarte computeren for at få TDC?s datakort til at fatte, at der faktisk er dækning igen. Det eneste, vi ikke oplever, er forbindelse til internettet.

Vel ovre på Fyn kommer der endelig signal. Og der kommer tilmed hul igennem til internettet, så vi kan få en hjemmeside frem, men glæden er kort. Datakortet kæmper med at holde os på nettet. Men forgæves. Efter blot fem minutter på nettet bliver vi smidt af igen. De 140-160 kilometer i timen, som vores tog skyder, er åbenbart for meget for TDC?s netværk.

Fremme i Odense er der ? endelig ? og i overensstemmelse med TDC's reklamer, 3G-dækning, og efter fem minutters roden med computeren lykkes det endelig at hente en simpel HTML-side. Men glæden er igen kort, for vi når kun at være i 3G-dækning i cirka to minutter, før vi atter er ovre på GPRS.

På dette tidspunkt opgiver vi at fortsætte forsøget. For der er ikke noget, der tyder på, at der nogensinde på turen kommer stabil forbindelse til internettet, og tålmodigheden er i hvert fald opbrugt efter kun at have haft hul igennem i cirka 10 minutter sammenlagt.

TDC-teknikeres egen forklaring på, at man ikke kan holde en internetforbindelse åben mellem København og Århus er, at TDC ganske simpelt ikke har tilstrækkelig mobildækning på togstrækningen. Til trods for, at det netop er muligheden for at være online med kortet overalt i landet, TDC reklamerer med.

Konklusionen på vores forsøg er, at der er langt igen, før dette produkt er et seriøst alternativ til den professionelle internetbruger på farten - eller blot for teenageren med behov for lidt netradio, e-mail og surf i toget på vej tværs over landet.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S