NNIT får adgang til KMD-systemer


Publiceret d. 10. oktober 2005 kl. 13.30


Annonce:
 
ANNONCE:
 
It-giganten KMD giver nu selskabet NNIT - det tidligere Novo Nordisk IT - adgang til kommunernes data i KMD's fagsystemer.

- Vi arbejder med udviklingen af en borgerserviceløsning og for at kunne effektivere løsningen fuldt ud, skal vi kunne aflevere data i KMD's fagsystemer, siger projekt- og konceptchef Thue Mylin, NNIT.

NNIT har derfor forhandlet sig frem til en aftale med KMD, der i foreløbig et år via standardiserede snitflader giver NNIT adgang til udveksling af data med KMD-systemer i kommunerne.

KMD oplyser i en pressemeddelelse, at aftalen understøtter KMD's politik om at give kommunerne bedre adgang til egne data via standardiserede snitflader.

KMD har tidligere været kritiseret for, at selskabets lukkede fagsystemer gjorde livet svært for konkurrenterne på det kommunale it-marked.

Adgangen til data i KMD-løsningerne giver ifølge Thue Mylin bedre muligheder for NNIT til at udvikle og levere systemer til det kommunale marked.

NNIT er i øjeblikket involveret i et pilotprojekt med udviklingen af en borgerserviceløsning i Slagelse og Næstved kommuner.

Med løsningen afløses 130 af de mest almindelige blanketter i kommunerne af en online-model, hvor borgerne og kommunerne er i dialog via nettet.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide fra februar 2011 indsigt i kommunernes erfaringer og fremskridt...

Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.