Sober raser igen - nu med snyltevirus

Igen er Sober-ormen på vej ud på verdens computere. Sikkerhedsfirma råber vagt i gevær. Gemt bag Sober findes en variant af Bagle-virussen, som håber at slippe igennem.

Sober-ormen raser igen. Og denne gang ligger der en version af Bagle-virussen i ly lige bag den.

Den finske antivirus-producent F-Secure har for alvor tændt de røde advarselslamper, når det handler om den nye Sober.

Det skyldes ikke mindst, at beskeden i emnelinien ser ud til at være en advarsel fra enten FBI, CIA eller BKA, som er det tyske såkaldte Bundeskriminalamt.

Samtidig betegner flere antivirusfirmaer Sober-ormens mekanik til at sende sig selv videre fra en inficeret pc som ekstremt effektiv, hvilket betyder, at der udløses en ny spambølge, hver gang en ny Windows-pc inficeres.

Men ikke nok med Sobers angreb. I ly af Sober-virussen ligger der en version af Bagle-virussen. Det meddeler Bo Engelbrechtsen fra det danske sikkerhedsfirma Softscan.

- Den ligger i al ubemærkethed i ly af Sober, hvor den kan smutte igennem, fordi alle sikkerhedsfirmaerne skal lave signatur til Sober, siger han.

Mindst to nye varianter af Bagle er således blevet udsendt samtidig med Sober-angrebet.

Bagle ligger ligesom Sober i en e-mail-attachement. Bagle-attachementet hedder "No virus found in this message", hvilket får den til at se ud, som om den er scannet.

http://www.f-secure.com/weblog/

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job