EU løsner jerngreb efter rekordbøde til Microsoft


Publiceret d. 20. december 2005 kl. 10.13


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Med en ny revideret plan i hånden vil EU's konkurrencemyndigheder fremover kunne se med langt mildere øjne på dominerende selskaber, som ellers i længere tid for alvor har været i unionens søgelys, skriver Financial Times.

En kommende revision af EU's konkurrenceregler sigter mod at mildne den måde, som EU's konkurrence-myndigheder forfølger store virksomheder for at misbruge deres markedspositioner.

- Dominerende selskaber skal have lov til at konkurrere på en effektiv måde, siger Neelie Kroes, konkurrence-kommissær, til Financial Times.

Indtil videre har blandt andre Microsoft, Intel, IBM og flere andre fået kærligheden at føle. Størst var sagen mod Microsoft, der endte med milliardbøde og strenge påbud.

Det skyldes ikke mindst, at EU-Kommissionen har vide beføjelser til af egen drift at indlede sager mod dominerende selskaber, som ifølge EU-traktatens artikel 82 kan straffes for blandt andet at udstede rabatter, der presser kunder til at købe til at købe deres produkter eller for at flette produkter sammen.

De nye planer sigter imidlertid i langt højere grad mod, at fremtidige sager skal fokusere på de økonomiske effekter, som en virksomheds handlinger har i markedet.

Det skal for eksempel kun være muligt at dømme et selskabs handlinger ulovlige, hvis de fører til udelukkelse af en konkurrent, der er lige så "effektiv" i markedet, fremgår det, skriver Financial Times.

En revision af artikel 82 vil bringe EU langt mere i fodslag med de amerikanske konkurrencemyndigheder, ligesom det efter alt at dømme vil føre til, at der indledes sag mod langt færre store virksomheder.



Alle artikler om:
Politik


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.