Kommuner skal investere millioner i GIS

Landets kommuner skal investere millioner i geografiske informationssystemer i løbet af 2006 for at kunne overtage en række miljøopgaver, når amterne nedlægges fra januar 2007.

Der skal i løbet af 2006 investeres millioner af kroner i at udbygge eller anskaffe nye geografiske informationssystemer (GIS) i landets kommuner.

Det viser en undersøgelse som Kommunernes Landsforening (KL) har gennemført i forbindelse med, at kommunerne skal overtage miljøopgaver, når amterne nedlægges i 2007.

GIS nødvendig

- Vi anbefaler, at kommunerne i lighed med amterne vælger at basere forvaltningen af miljøområdet på GIS, siger chefkonsulent Pia Færch fra Kommunernes Landsforening.

- For mange kommuner vil det kræve en betydelig investering i systemer og efteruddannelse af medarbejdere, siger hun.

Pia Færch er ikke parat til at sætte beløb på de nødvendige investeringer.

Hun anslår, at der samlet set er tale om investeringer på adskillige millioner kroner for landets kommende i alt 98 storkommuner.

Afgørende med ESDH

Amternes GIS-erfaringer viser ifølge KL's undersøgelse, at den geografiske tilgang til de mange reguleringer på miljøområdet skaber en stor sikkerhed i forvaltningernes håndtering af sager.

Pia Færch anslår, at en række kommuner vil kunne udbygge deres nuværende GIS i eksempelvis kommunens tekniske forvaltning til også at håndtere miljøopgaver, mens andre skal ud at købe nye løsninger.

- Kommunerne kan anskaffe de løsninger, som amterne benytter, udbygge eksistrende systemer eller anskaffe helt andre. Den bedste løsning vil være forskellig fra kommune til kommune, siger Pia Færch.

KL-undersøgelsen er gennemført for de kommende Frederikshavn, Horsens og Hillerød kommuner. De har fået analyseret, hvilke krav overtagelsen af miljøopgaverne stiller til forvaltningerne.

Ifølge undersøgelsen skal kommunerne udover GIS også være klar med systemer til elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) for at kunne modtage tidligere og nuværende miljøsager fra amterne.

KL anslår, at der i øjeblikket er mindre end en håndfuld af de kommende 98 kommuner, der ikke har eller er ved at anskaffe ESDH.

FESD-integration nødvendig

Undersøgelsen viser, at det vil være en fordel for forvaltningen, hvis der er integration mellem kommunernes GIS og ESDH.

Under det fællesoffentliges FESD-projekt arbejdes der i øjeblikket med en GIS-standard for integration med ESDH-systemer. KL anbefaler blandt andet derfor, at kommunernes ESDH følger FESD-anbefalingerne.

Udover ESDH og GIS får kommunerne ifølge KL-undersøgelsen kun behov for et mindre udsnit af de specialsystemer, som amterne i dag bruger på miljøområdet.

Det skyldes, at de mest komplicerede miljøopgaver flyttes til staten, når amterne nedlægges til fordel for fem regioner fra 2007.

Relevant link

KL-undersøgelsen:
http://www.kl.dk/miljoerapport

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura