EU truer Microsoft med million-dagbøder


Publiceret d. 22. december 2005 kl. 13.08 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
EU-Kommissionen truer Microsoft med dagbøder på op mod 15 millioner kroner, som skal betales, indtil softwaregiganten makker ret og øger konkurrenternes adgang til selskabets styresystem. Det skriver BBC.

Kommissionen mener, at Microsoft har forsømt at udlevere tilstrækkelige informationer om selskabets server-programmer.

Selskabet får nu fem uger til at levere oplysninger. Sker det ikke, vil dagbøderne træde i kraft.

EU bedyrer, at man ikke har andet valg, efter Microsoft i marts 2004 blev kendt skyldig i at misbruge sin dominerende markedsposition, hvilket førte til en rekordbøde og ordre om at åbne for selskabets systemer.

Desuden blev Microsoft dømt til at åbne for sin interface-dokumentation i en grad, så alle servere blev fuldt interoperative med Windows-pc'er og -servere.

EU afviste senere en anke fra Microsoft og gav samtidig selskabet besked om at rette ind inden 15. december 2005. Ellers ville alternativet være dagbøder.

Indtil videre har EU imidlertid ikke gjort, som dommen tilsiger. Microsoft ankede igen i september.



Alle artikler om:
Styresystemer, Politik


Kommentarer - Debatoversigt


iTunes
4 indlæg

Hvis man ikke vidste bedre, ville man jo tro at ITunes/iPod succesen med 70% markedsandel når det gælder kommerciel musik, ville bevise at Microsoft ikke har haft mulighed for at hindre konkurrenter i at få succes med media playere, eller ???

Så er det jo godt at du ved bedre.

Der er naturligvis tale om at platformen her er MS Windows. Det konkurrenceforvridende når de bundler deres medieafspiller med MS Windows.

Mads Bondo Dydensborg


Skørt sludder. Det har aldrig været forbudt at have succes.

Microsoft har succes med Windows
Apple har succes med iTunes/iPod.

MS er dømt for at misbruge denne succes ved (paradoksalt nok) at skabe og uddele et overlegent produkt for at hindre andre i at få den mulighed. Ligesom med Internet Explorer...

Apple bevæger sig dog på kant med loven når de begrænser iTunes til kun at virke med iPod. Men så kan man jo bare lade være med at bruge iTunes...

/N


Øh.

MS er så vidt jeg ved dømt for at have et produkt
med en markedsandel omkring >90% som de bruger til
at øge deres markeds andel for et andet produkt
(ved at bundle det andet produkt med det markedsførende
produkt og ved at gøre det andet produkt hvor man er i
en konkurrence situation gratis og lade udviklingen
financere via det markedsførende produkt hvor
konkurrencen er minimal).

Det første produkt er Windows. Det andet produkt
kan være både Internet Explorer og Media Player.

Kan du fortælle hvad de tilsvarende produkter fra
Apple er ?


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

This IDC White Paper aims to provide insight for IT managers and directors outlining the business...

Windows 7 udgør både en mulighed og en udfordring for din virksomhed og dens it-afdeling....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.