Net-auktioner undersøges af ombudsmand


Publiceret d. 10. januar 2006 kl. 10.11 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Forbrugerombudsmanden offentliggør i løbet af januar en undersøgelse af syv net-auktioner, der sælger effekter i Danmark.

Det er blandt andet auktionsstedernes købsvilkår, der er blevet undersøgt af juristerne hos Forbruger-ombudsmanden efter kritik fra utilfredse forbrugere.

Resultatet af undersøgelsen forventes offentliggjort i slutningen af januar, når selskaberne bag net-auktionerne har haft mulighed for at forholde sig til kritikken.

Behov for eftersyn
- Vi mente, at området havde behov for et generelt eftersyn, og satte derfor en undersøgelse i gang. Mange steder har der da også været noget at komme efter, siger jurist hos Forbrugerombudsmanden, Tina Pedersen.

Hun kan endnu ikke gå i detaljer med undersøgelsen, men siger uden tøven, at der flere steder har været eller fortsat er problemer med at leve op til bestemmelser i købeloven og forbrugeraftaleloven.

- Overordnet drejer det sig om, at der eksempelvis kan være problemer med at få beskrevet varerne korrekt og i forhold til at overholde kundernes fortrydelsesret og mulighed for reklamation efter et køb, siger Tina Pedersen.

Omfattet af købeloven
En af årsagerne til, at Forbrugerombudsmanden har undersøgt branchen, er ifølge Tina Pedersen, at det tidligere fra flere net-auktioner er blevet hævdet, at man ikke var omfattet af købeloven.

Siden har Justitsministeriet imidlertid fastslået, at net-auktioner netop hører under købelovens regler om fjernsalg og ikke under den væsentligt ældre auktionslederlov.

Det betyder blandt andet, at køberne på net-auktioner har fortrydelsesret på køb.

Ved mere traditionelle fysiske auktioner købes varerne typisk som beset.



Alle artikler om:
Netkultur, E-handel


Kommentarer - Debatoversigt


Beskrivelsen er ikke dækkende !
1 indlæg

Her er et typisk eksempel:

Beskrivelse:
P. S. KRØYER. Olie på papir, klæbet på presset papplade. "I en kælder i Concarneau. Lys gennem en Dør til venstre. Til højre i Halvmørke sidder en mand og tapper af en Tønde i høje glas. Under loftet hænger Kød og slagtet Fjerkræ". Sign. Krøyer 79. Mål 26,8 x 21,0 (41,8 x 35,8) cm. På bagsiden påklæbet seddel med tekst: P.S. KRØYER I en kælder i Concarneau. Sign. S. Krøyer 79. 28 x 22. H. Chr. Christensen nr. 237, med blyant anført ca 1879. Maleriet er indrammet i Damborg ramme.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktioner oktober 1910. Vekselerer Erik Heiberg.

I slutningen af 1870'erne foretog Krøyer talrige rejser, bl..a. Spanien 1878; Paris vinteren 1878-79; Bretagne1879. Især hans besøg på Madrids Prado Museum i 1878 - og konfrontationen med Velaszquez' skildringer - fik varig betydning for hans udvikling, hvilket blev tydeligt i de studier han udførte få måneder senere i fiskerbyen Concarneau i Bretagne, beliggende kun 5 km fra Pont Aven, et yndet rejsemål for kunstnere på jagt efter motiver. Denne udvikling ses bl.a. i nærværende billede og i hovedværket fra besøget "Et sardineri i Concarneau i Bretagne" 1879, Sidstnævnte findes i to versioner ét på Statens Museum for Kunst i olie på lærred, 101,5 x 140,5 cm og et mindre på AROS -Aarhus Kunstmuseum, i olie på lærred, 38,5 x 48 cm.

Auktionen afsluttes: 24-01-2006 17:47:00
Showroom: DK, Odense, Kratholmvej

Køberen får det indtryk at nuværende ejer har købt maleriet i 1910....men det er ikke tilfældet. Dette maleri blev solgt af Bruun-Rasmussens Auktion i Vejle i februar 2005 for 46.000 Kr. Vurdering 40.50.000 Kr.

Med venlig hilsen

S.E.Hendriksen

www.glar.gl

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
En stor procentdel af forbrugerne er stadig tilbageholdende med at bruge kreditkort på...

Online-virksomhederne har meget at vinde ved at have kundernes tillid. Når kunderne er bekymrede...

På grund af nye fremskridt inden for SSL-teknologien findes der en række forskellige typer SSL....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.