Olicom fyrer skærmtrolden Hugos direktør


Publiceret d. 11. januar 2006 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Ventureselskabet Olicom har fyret Søren Sørensen som administrerende direktør for spilfirmaet ITE og i stedet indsat Steen Lohse, tidligere salgsdirektør for Olicom.

- Vi ønsker at fokusere mere på salgs- og afsætningssiden. Søren har været der, siden vi gik ind i 2001, og har forestået en omstrukturering af selskabet. Nu er det næste, der skal ske, en styrkelse af salg og markedsføring, siger Boje Rinhart, administrerende direktør for Olicom.

Steen Lohse var salgsdirektør for Olicom, som oprindeligt satsede på netværk, indtil 1998.

Han skal nu styrke salget af Hugo-spil gennem distribution i butikker, men egentlig erfaring fra spilbranchen har han ikke.

- Selv om der er forskel på lokalnetværk og spil, så er salg gennem distribution nu en gang salg gennem distribution, siger Boje Rinhart.

Mindre organisation
Søren Sørensen har stået i spidsen for ITE siden 2001, hvor stifter Ivan Sølvason solgte sin skabelse fra til Olicom.

Siden har Søren Sørensen skåret organisationen fra 80 til omkring 35 ansatte.

Selv ønsker den nu forhenværende direktør kun at sige, at hans farvel til firmaet sker efter "fælles overenskomst".

Det senest offentliggjorte regnskab fra ITE viser et underskud på 10,6 millioner kroner i 2004, men Boje Rinhart afviser, at økonomien har noget at gøre med direktørskiftet.

Ny satsning på tv
Han vil til gengæld gerne fortælle, at ITE - som egentlig hedder Interactive Television Entertainment - med den nye direktør vil søge tilbage til de tv-rødder, som oprindeligt gjorde Hugo til landskendt i Danmark.

Skærmtrolden har allerede kørt i flere asiatiske lande, og i Kina er tv-spillet leveret i lokaliserede sprog til forskellige regioner.

- Det har nu vist sig, at vi i Asien, herunder Kina, har mulighed for at genoptage vores fokus også på tv. ITE har udviklet en ny teknologisk platform til afvikling af tv-show, som gør, at vi kommer med et moderne tilbud til tv-stationer, forklarer Boje Rinhart.

Synergi med tv
Større synlighed på tv skal være med til at øge salget af Playstation- og mobilspil, hvor ITE i dag har et samarbejde med århusianske Kiloo.

- Der er en synergi imellem at være på tv og sælge spil. Der er rigtigt mange spil derude, og det der med at skaffe sig hyldeplads er en udfordring for alle. Der hjælper det naturligvis, hvis du kommer med noget, der er kendt fra tv, siger Boje Rinhart.

Det ser firmaet tydeligt i Tyrkiet, hvor Hugo har været på tv siden 1993 og netop har fået kontrakten forlænget. Det smitter tydeligt af på salget af både spil og indhold til mobiltelefoner.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Online-spil - Globaliseringen medfører nye krav og forventninger til nutidens virksomhedsledere....

I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.